Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia unica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia unica

in anul 2018 am depus declaratia unica si am contribuit la CASS, plata a fost efectuata la ANAF, dupa care am fost sesizat ca am neclarificari in declaratie si am facut cu ajutorul doamnelor de la anaf o rectificativa in care a fost uitat sa se bifeze plata CASS. Ce pot face, suma pentru asigurare a fost platita este in evidenta anaf, dar eu sunt neasigurat?
Buna ziua! Pentru a fi asigurat in prezent (anul 2019), in martie cand ati depus declaratia unica, trebuia sa completati si capitolul II cu privire la veniturile estimate/contributii in anul 2019 si acolo trebuia bifata plata la CASS. Termenul de plata este pana pe 15 martie 2020.
Daca doriti sa fiti asigurat, in fiecare an trebuie sa depuneti declaratia unica si sa optati pentru plata cass, daca nu sunteti salariat.
Violeta Chele, Contabil
Daca suma pentru asigurare a fost platita si este in evidenta anaf ca plata in plus pentru ca in declaratia unica finala pentru 2018 nu s-a mai bifat si la partea de cass, atunci puteti merge la ei la finante si sa solicitati in scris compensarea cu acea suma patita a obligatiei de plata viitoare. De exemplu daca nu ati platit pentru 2019 sau din martie anul viitor cand veti depune declaratia unica pentru 2020.
george-neagu, moderator