Forum Discuţii juridice Executare silită Ce fel de dobanda se aplica drepturilor salariale ca ...
Discuție deschisă în Executare silită

Ce fel de dobanda se aplica drepturilor salariale ca urmare a reintegrarii unui fost salariat?

1. Ce fel de dobanda trebuie aplicata unor drepturi salariale care trebuie acordate din urma, ca urmare a unui fost salariat care trebuie reintegrat in munca? Dobanda legala pana la momentul pronuntarii hotararii primei instante pe fondul cauzei, dupa care de la data de la care dobanda legala combinata cu cea penalizatoare, pana la data reintegrarii efective?

2. S-a dat o hotarare judecatoreasca prin care angajatorul a fost obligat sa reintegreze fostul salariat si sa acorde despaguiri egale u drepturile sale indexata, majorate si actualizate cu indicele de inflatie si cu celelelate drepturi de care ar fi beneficiat, fara sa mentioneze nimic de vreo dobanda. In acest caz, se datoreaza dobanda legala sau nu?

3. Help! Cum se calculeaza rata inflatiei pentru drepturile salariale datorate ca urmare a reintegrarii in munca a unui fost salariat (ca efect al unei hotarari judecatoresti) pe toata perioada, de la concediere pana la efectiva reincadrare? intru pe site-ul insse si selectez IPC total, perioada curenta (noiembrie 2019, fiind ultima) si luna si anul de la care trebuie sa i se acorde drepturile salariale? Apoi calculez rata ca inflatiei ca fiind IPC - 100? Sau trebuie sa calculez indicele de inflatie pentru fiecare luna?
Cornel Vasile, Consilier juridic
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Din ceva motiv, intrebarea mea a fost mutata la executari silite. Sper sa te ajute raspunsul dat.
Succes!