Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preluare numar mobil de la fostul angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preluare numar mobil de la fostul angajator

Buna!
O persoana a fost angajata timp de peste 15 ani la acelasi angajator. In acest timp a beneficiat de un numar de mobil de la angajator (folosit de persoana si ca numar personal).
Dupa ce a fost demisa, angjatorul i-a blocat la operatorul de telefonie sim-ul si refuza sa-i transfere dreptul asupra numarul de telefon respectiv.
Exista vreo reglementare legala prin care angajatorul sa fie obligat sa predea numarul de telefon?
cipraen, utilizator
Buna ziua,
Slabe sanse sa primiti dvs. acel numar de telefon daca a fost contractat ca persoana juridica.
Dvs. ati beneficiat de el ca "telefon de serviciu", ca l-ati folosit si ca telefon personal si angajatorul nu a spus nimic ( poate pentru faptul ca nu ati depasit beneficiile avute...) este doar problema dvs.
Ionut.ion, utilizator
Nu exista nicio reglementare legala prin care angajatorul sa fie obligat sa predea numarul de telefon.
Uzucapiunea de 10-20 de ani nu se poate aplica si pentru un astfel de situatie? E doar pentru proprietati?
cipraen, utilizator
Sa inteleg ca ati platit dvs. abonamentul in aceasta perioada?
Nu are nici o legatura. Compania are 50+ (multe nefolosite) numere si abonament business care le include pe toate.
Cornel Vasile, Consilier juridic