avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preluare numar mobil de la fostul angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preluare numar mobil de la fostul angajator

Buna!
O persoana a fost angajata timp de peste 15 ani la acelasi angajator. In acest timp a beneficiat de un numar de mobil de la angajator (folosit de persoana si ca numar personal).
Dupa ce a fost demisa, angjatorul i-a blocat la operatorul de telefonie sim-ul si refuza sa-i transfere dreptul asupra numarul de telefon respectiv.
Exista vreo reglementare legala prin care angajatorul sa fie obligat sa predea numarul de telefon?
Ultima modificare: Luni, 23 Decembrie 2019
cipraen, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:07, 23 Decembrie 2019
Buna ziua,
Slabe sanse sa primiti dvs. acel numar de telefon daca a fost contractat ca persoana juridica.
Dvs. ati beneficiat de el ca "telefon de serviciu", ca l-ati folosit si ca telefon personal si angajatorul nu a spus nimic ( poate pentru faptul ca nu ati depasit beneficiile avute...) este doar problema dvs.
Ultima modificare: Luni, 23 Decembrie 2019
Ionut.ion, utilizator
Nu exista nicio reglementare legala prin care angajatorul sa fie obligat sa predea numarul de telefon.
Uzucapiunea de 10-20 de ani nu se poate aplica si pentru un astfel de situatie? E doar pentru proprietati?
Ultima modificare: Luni, 23 Decembrie 2019
cipraen, utilizator
Sa inteleg ca ati platit dvs. abonamentul in aceasta perioada?
Nu are nici o legatura. Compania are 50+ (multe nefolosite) numere si abonament business care le include pe toate.
Ultima modificare: Luni, 23 Decembrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Portare esuata persoana juridica telecom CristiMinc CristiMinc Buna ziua. La inceputul lunii Noiembrie 2015 am hotarat sa fac o portare de la Vodafon la Telecom, abonamentul fiind pe persoana juridica. Am semnat un ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract telefonie mobila daniel12 daniel12 am un abonament la [EDITAT] si as vrea sa renunt la el in baza legi care tocmai sa dat am sunat la dansi si miau zis ca trebuie sa platesc suma de 150 euro ca ... (vezi toată discuția)
Vanzare cumparare cu clauza de intretinere corbul corbul Buna ziua ! Cazul prezinta urmatoarele caracteristici x si y sunt divortati si au doi copii. x vrea sa-i lase numai unuia dintre copiii casa in care ... (vezi toată discuția)