avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... O noua biserica intre blocuri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

O noua biserica intre blocuri

Buna ziua,
As dori sa stiu care sunt pasii de urmat pentru a actiona in instanta impotriva unei autorizatii de constructie data de primarie unei biserici care urmeaza sa fie construita in mijlocul unui nou cartier rezidential la doar cativa metrii de cladiri?
Asociatiile au strans semnaturi de la oameni ca nu se vrea construirea acestei biserici.
Cu nu mult timp in urma, biserica a gasit o "solutie" juridica fiind probabil bine sfatuita de avocati, sa cedeze 1 metru de teren in jurul bisericii care sa fie spatiu public. In felul acesta cica nu ar mai avea nevoie de acordul vecinilor.
Vecinii sunt in continuare impotriva si vor sa deschida proces in instanta. Ne puteti spune care sunt pasii de urmat si de ce avocat avem nevoie?

Multumesc,
Cristi
Daca nu veti dovedi nelegalitatea construirii bisericii nu se poate face nimic.

Care este motivul pentru care va opuneti?
Si pe fondul chestiunii trebuie sa aveti argumente solide.
zgomotul, desigur.

biserica e stat in stat, sper sa reusiti in instanta, dar nu stiu ce sanse aveti.
Oricum, uniti-va si mergeti la un avocat.. bun .
Ultima modificare: Vineri, 3 Ianuarie 2020
gi-jane2, moderator
Dacă terenul pe care se construiește aparține/a fost donat bisericii nu aveți ce face... Poate o intervenție la Patriarhia Română va clarifica problemele.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Autorizatia de construire se poate anula daca:
- e o constructie pe spatiu verde,
- rezulta un spatiu insuficient intre cladiri pentru acces pompieri,
- nu se asigura minimum 1,5h însorire a cladirilor invecinate la solstitiul de iarna.
Ultima modificare: Vineri, 3 Ianuarie 2020
CipM, utilizator
Daca ar fi vorba de zgomot nici stadioane nu ar trebui sa existe.

Zgomotul este ceva firesc...si nu poate fi luat in seama ca argument efectiv...

Ar trebui interzise toate sirenele de politie, pompieri si salvare...pentru ca polueaza fonic mult mai tare...
Ultima modificare: Vineri, 3 Ianuarie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Sunt legale două autorizații de construire împrejmuire, una pe limita de hotar și alta la 12 cm, pe terenul vecinului? Mircea Razvan Mircea Razvan M-am judecat cu un vecin pana acum trei ani pentru tulburare de posesie, construire fara autorizare de cotete si gard de beton si zidarie pe terenul meu. Am ... (vezi toată discuția)
Capela la coltul geamului 25Maria23 25Maria23 Buna seara, Ce se poate face pentru a impiedica un preot care si-a uitat menirea sa construiasca o capela la nici 10 metri de blocuri si case. Autorizatia ... (vezi toată discuția)
Distanta minima legala intre blocuri Urusag Urusag Necazul de cu seară: ajunsă acasă am văzut limitele gropii pentru fundația blocului care se pare că va înflori chiar lângă balconul meu. Am întrebat ... (vezi toată discuția)