avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Dorina.Am varsta de 58 ani si o vechime în muncă de 33 ani .Pot iesi la pensie anticipat sau partial anticipat?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Natygh , utilizator 19:08, 15 Mai 2020
Luna si anul nasterii.
Sunt nascuta in 16.iunie 1962 si am 40 de ani vechime in munca. Pot iesi la pensie anticipat? Va multumesc.

Carp Mircea a scris:

Luna si anul nasterii.

Sunt nascuta in 16.iunie 1962 si am 40 de ani vechime in munca. Pot iesi la pensie anticipat? Va multumesc.

Carp Mircea a scris:

Luna si anul nasterii.

1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pensie anticipata partiala cu penalizare de 7,8% la acest moment.
Pentru pensie anticipata trebuie sa indepliniti conditia de stagiu de 40 ani si 8 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Cand am intrebat la Casa de pensii daca pot iesi anticipat au zis da, cu penalizare.

Problema e ca, ce se intampla cu sporul de noapte, adica am aflat ca sunt trecuta ca program normal in toti acesti ani desi serviciul (dgapc) prevede ture de noapte, sarbatori, weekend-uri.

E o greseala voita a angajatorului? Adica angajatorul m-a trecut ca avand program normal gen 8ore pe zi desi lucrez 12ore pe zi cu ture de noapte plus sarbatori, weekend-uri etc.
Ce pot face in aceasta situatie?



Natygh a scris:

Sunt nascuta in 16.iunie 1962 si am 40 de ani vechime in munca. Pot iesi la pensie anticipat? Va multumesc.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme pensie anticipata Natygh Natygh Cand am intrebat la Casa de pensii daca pot iesi anticipat au zis da, cu penalizare. Problema e ca, ce se intampla cu sporul de noapte, adica am aflat ca ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata popamariana2005 popamariana2005 Buna ziua Sunt nascuta in iunie 1962 si am vechime 36 ani as vrea sa stiu cand pot iesi la pensie partial anticipat. Va multumesc. (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie elisavgil elisavgil Data nasterii este 12 martie 1962.La aceasta data am 34 ani vechime in munca. Cand pot iesi la pensie anticipat fara penalizare. Multumesc anticipat (vezi toată discuția)