Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Dorina.Am varsta de 58 ani si o vechime în muncă de 33 ani .Pot iesi la pensie anticipat sau partial anticipat?Multumesc.
Luna si anul nasterii.
Sunt nascuta in 16.iunie 1962 si am 40 de ani vechime in munca. Pot iesi la pensie anticipat? Va multumesc.

Carp Mircea a scris:

Luna si anul nasterii.

Sunt nascuta in 16.iunie 1962 si am 40 de ani vechime in munca. Pot iesi la pensie anticipat? Va multumesc.

Carp Mircea a scris:

Luna si anul nasterii.

Pensie anticipata partiala cu penalizare de 7,8% la acest moment.
Pentru pensie anticipata trebuie sa indepliniti conditia de stagiu de 40 ani si 8 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Cand am intrebat la Casa de pensii daca pot iesi anticipat au zis da, cu penalizare.

Problema e ca, ce se intampla cu sporul de noapte, adica am aflat ca sunt trecuta ca program normal in toti acesti ani desi serviciul (dgapc) prevede ture de noapte, sarbatori, weekend-uri.

E o greseala voita a angajatorului? Adica angajatorul m-a trecut ca avand program normal gen 8ore pe zi desi lucrez 12ore pe zi cu ture de noapte plus sarbatori, weekend-uri etc.
Ce pot face in aceasta situatie?

Natygh a scris:

Sunt nascuta in 16.iunie 1962 si am 40 de ani vechime in munca. Pot iesi la pensie anticipat? Va multumesc.