Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Valabilitate adeverinta medicala pt angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Valabilitate adeverinta medicala pt angajare

M am mutat recent intr un alt oras unde nu am domiciliu si vreau sa ma angajez aici.La angajare mi se cere o adeverinta medicala pe care o am insa este eliberata de medicul meu de familie din localitatea in care am domiciliul.Pot folosi aceasta adeverinta chiar daca nu este eliberata de un medic de familie din orasul in care m-am mutat?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Codul Muncii dispune ca, o persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.

HG nr. 355/ 2007 prevede ca, angajarea lucratorilor se face in urma eliberarii unei fise de aptitudini pentru lucrator, in functie de riscurile profesionale existente la locul de munca. Fisa de aptitudine se elibereaza in urma examinarii medicale a lucratorilor de catre medicul specialist de medicina muncii cu care firma angajatoare are incheiat contract de prestari servicii medicale.

Prin urmare, in cazul unei viitoare angajari, o adeverinta eliberata de medicul de familie nu are relevanta.

Vedeti si acest link
[ link extern ] /
Cornel Vasile, Consilier juridic