Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasare factura cu plati fractionate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasare factura cu plati fractionate

Am emis o factura catre o persoana juridica de 15000. Pot incasa contravaloarea acesteia prin 3 chitante de cate 5000 ron in zile diferite ca sa nu depasesc plafonul maxim zilnic?
george-neagu, moderator
Nu se poate emite mai multe chitante pe aceasta suma. Puteti incasa maxim 5000 lei prin emiterea unei chitante iar restul trebuie platit neaparat prin banca.
Multumesc f mult
Am inteles. In acest caz nu-mi ramane decat sa fac 3 facturi in zile diferite cu trei chitante de cate 5000 la fel in zile diferite. Mentionez ca beneficiarul nu are cont in banca dar are personalitate juridica (este vb despre o biserica de cult baptist) Mi-au spus ca ei nu au cont in banca, au avut dar s-au suparat pe comisioanele mari si l-au inchis iar banii provin din donatii de la persoane fizice si mi-au dat numerar, ca avans pt lucrarile ce le voi executa la ei. Multumesc