Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Eroare judiciară
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Eroare judiciară

Ce fac în cazul în care trebuie să dau statul în judecată (ministerul finanțelor), pentru o eroare judiciară exercitată tocmai de judecătorii, unde trebuie să depun acțiunea civilă adică, „tribunalului în a cărui circumscripție domiciliază reclamantul.”
Pot cere strămutarea dosarului în alt județ, de exemplu? Fac această cerere odată cu cererea inițială la tribunal?
Da puteti cere stramutarea procesului.
carol80000, utilizator
Actiunea se depune la Curtea de Apel .....

Cererea de strămutare întemeiată pe motiv de bănuială legitimă este de competenţa curţii de apel, dacă instanţa de la care se cere strămutarea este o judecătorie sau un tribunal din circumscripţia acesteia. Dacă strămutarea se cere de la curtea de apel, competenţa de soluţionare revine Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie. Cererea de strămutare se depune la instanţa competentă să o soluţioneze, care va înştiinţa de îndată instanţa de la care s-a cerut strămutarea despre formularea cererii de strămutare.