Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna seara!
1. este adevarat ca succesiunea este gratuita daca se face in termen de 6 luni? care sunt actele necesare deschiderii succesiunii? bunica mea a decedat in 25 nov. iar tata este unicul mostenitor.
2. ati putea sa imi spuneti un pret estimativ pentru intabularea unui teren intravilan cu suprafata mai mica de un hectar?
Va multumesc!
1. e gratuita in sensul ca nu se plateste impozit. Dar se plateste onorariul notarului;
2. cateva milioane ( 2-3).
Cel mai bine va interesati la un notar. Daca nu aveti cadastru la teren trebuie sa il faceti.
multumesc de raspuns!
cineva care a facut recent succesiunea imi spunea ca nu a platit nimic, si ca actele si toata procedura s-a facut la primarie. este posibil?
legat de pretul intabularii ve referiti la 2-3 milioane de lei vechi, nu?
multumesc
andra carola, utilizator
cadastrul e ceva mai scump:
[ link extern ]
contine si taxe OCPI si onorariu (uneori se mai negociaza B-))
Succesiunea o puteti face si cu ajutorul instantei de judecata si este mult mai ieftina decat cea facuta la notar , si la fel de valabila .

In privinta cadastrului , asta depinde si de posibilitatea de negociere pe care o aveti.
buna ziua!
cadastrul pe teren-daca acesta intra in masa succesorala-il veti face abia dupa dezbaterea succesiunii.
cu privire la onorariu notarului acesta se calculaza in fnctie de ceea ce intra in masa succ.
tatal dvs ar trebui sa mearga la un BNp din raza ultimului domic al defunctei, si va trebui sa aiba asupra sa urmatoarele acte:
-certif deces in original;
-CI/BI, certificat de nastere;
-acte de prop in orig+certificate de atestare fiscala
-va mai prezenta la un termen indicat de notar si 2 martori care sa nu fie rude cu def.