avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna seara!
1. este adevarat ca succesiunea este gratuita daca se face in termen de 6 luni? care sunt actele necesare deschiderii succesiunii? bunica mea a decedat in 25 nov. iar tata este unicul mostenitor.
2. ati putea sa imi spuneti un pret estimativ pentru intabularea unui teren intravilan cu suprafata mai mica de un hectar?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 07:56, 8 Decembrie 2009
1. e gratuita in sensul ca nu se plateste impozit. Dar se plateste onorariul notarului;
2. cateva milioane ( 2-3).
Cel mai bine va interesati la un notar. Daca nu aveti cadastru la teren trebuie sa il faceti.
multumesc de raspuns!
cineva care a facut recent succesiunea imi spunea ca nu a platit nimic, si ca actele si toata procedura s-a facut la primarie. este posibil?
legat de pretul intabularii ve referiti la 2-3 milioane de lei vechi, nu?
multumesc
Ultima modificare: Luni, 7 Decembrie 2009
andra carola, utilizator
cadastrul e ceva mai scump:
[ link extern ]
contine si taxe OCPI si onorariu (uneori se mai negociaza B-))
Succesiunea o puteti face si cu ajutorul instantei de judecata si este mult mai ieftina decat cea facuta la notar , si la fel de valabila .

In privinta cadastrului , asta depinde si de posibilitatea de negociere pe care o aveti.
buna ziua!
cadastrul pe teren-daca acesta intra in masa succesorala-il veti face abia dupa dezbaterea succesiunii.
cu privire la onorariu notarului acesta se calculaza in fnctie de ceea ce intra in masa succ.
tatal dvs ar trebui sa mearga la un BNp din raza ultimului domic al defunctei, si va trebui sa aiba asupra sa urmatoarele acte:
-certif deces in original;
-CI/BI, certificat de nastere;
-acte de prop in orig+certificate de atestare fiscala
-va mai prezenta la un termen indicat de notar si 2 martori care sa nu fie rude cu def.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire dorinutza_ro dorinutza_ro buna ziua! numele meu este Dorina; am si eu o problemutza si v-as ruga pe cei in masura de aici, dak ma puteti ajuta...sa incep cu inceputul...parintii mei ... (vezi toată discuția)
Teren lasat mostenire Muresan Felicia Muresan Felicia Am mostenit un teren,dupa moartea mamei mele.Deoarece ,terenul este in alt judet,decat domiciliul parintilor,primaria din orasul respectiv m-a obligat sa ma ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate elmarian10 elmarian10 Buna seara. Doreasc sa va expun urmatoarea situatie: la decesul parintilor mei am mostenit un teren agricol de 4 hectare impreuna cu cei trei frati ai mei. ... (vezi toată discuția)