Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Posibilitate actionare dupa recurs
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Posibilitate actionare dupa recurs

In ianuarie (a.c.) am fost oprit pe A1, fiind inregistrat cu 185km/h. Consecintele: 540 ron, 3 luni suspendare, 9 puncte penalizare. Desi am fost oprit pentru depasirea vitezei regulamentare pe acel sector de drum, pe pv s-au completat doua articole gresite (neoprirea la semnalul agentului si consum de alcool). In baza acestei greseli, am depus contestatie. Am pierdut, judecatoarea sustinand ca legea s-a aplicat corect. La dosar s-au depus: o foaie cu 3 poze (din primele doua nu se vede numarul dar se inregistreaza nr de km, din a treia se vede numarul masinii dar nu se inregistreaza nr de km) si o declaratie ("eu agentul popescu, l-am oprit pe x-ulescu...). Ideea este ca persoana care sustine ca m-a oprit pe mine, nu corespunde cu persoana care apare pe pv. Am facut recurs si din nou am pierdut, judecatorul sustinand ca plangerea este nefondata. Ce cai de atac mai sunt in momentul de fata? Am posibilitatea sa castig in vreun tribunal din Romania? Din punct de vedere personal cred ca domnii judecatori nici nu s-au sinchisit sa verifice daca acele articole sunt mentionate corespunzator. Va multumesc pentru orice sfat/sugestie!
Cred ca nu prea ne spuneti toata istoria :">
Ce scrie in PV referitor la alcoolemie si neoprirea la semnal?
Cele 9 puncte sunt amenda, nu penalizare. (9 x 60 RON = 540 RON).