Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA intrebari
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA intrebari

Bună ziua
Dacă îmi fac un PFA și activitatea pe care o desfășor are un cod caen valabil doar in sistem real și eu de exemplu anul asta nu am aproape nicio încasare, practic incerc ceva care poate nu îmi iese ce taxe, impozite etc trebuie sa platesc?
Știu că dacă e in sistem real plătesc impozitele calculate după ce venituri am dar nu am idee daca încercând să fac acest PFA pentru livrare mâncare glovo, food panda si nu mi reușește, am venituri aproape nule,ce taxe impozite ar trebui platite?
Pe langa asta, pot adăuga alte coduri caen?
Veti depune declaratia unica in maxim 30 de zile de la infiintarea la registrul comertului in care veti trece veniturile si cheltuielile estimate a le realiza in 2020. Fata de aceste valori estimate veti plati un impozit pe venit 10% aplicat la valoarea estimata a venitului anual net adica venituri - cheltuieli.
Apoi la anul, pana pe 15 martie veti depune iar declaratia unica cu inchidere a anului 2020 adica cu rezultatele concret realizate in aces an (si respectiv impozitul pe venit real) si cu estimatul pentru 2021.
george-neagu, moderator