Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nelămurire partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nelămurire partaj

El și ea căsătoriți, își fac o casă. În timpul căsătoriei, el își face prin firma lui, cu fonduri din firmă, o altă casă. După închiderea firmei, această a doua casă trece pe persoană fizică și el o întabulează doar pe numele lui.
La un eventual divorț, această casă intră și ea la partaj? Sau fiind făcută cu banii lui din firmă (poate dovedi asta) rămâne a lui?
Daca firma o avea inainte si a fost unic asociat, da, e bunul lui propiu si nu se imparte la partaj.
Firma și-a făcut-o după căsătorie, dar da, era unic asociat.
Partile sociale erau comune.. Sunt de parere ca veti imparti si acea casa, ramane de vazut daca si in ce cote.
Mergeti cu ce acte aveti la un avocat, actele de la infiintarea firmei, actul de proprietate al casei, cum s-a facut transferul pe persoana fizica, cum ati intabulat ca bun propriu sua nu.. iis poate expune parerea avizat.

Toate bunurile obținute în timpul căsătoriei din veniturile soților vor intra în masa de partajat. Soțul care consideră că are o contribuție mai mare poate solicita o cota mai mare cu condiția să dovedească acest lucru.
L-ar ajuta pe el cu ceva dacă ar face acum regimul separației de bunuri? Sau e ca la un partaj, doar că în timpul căsătoriei?