Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... programul de liniste
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

programul de liniste

buna ziua, va rog sa ma consiliati in urmatoarea speta :
conform noii legi privind programul de liniste in bloc, inteleg ca est interzis sa faci zgomot de orice fel intre orele 13-14 si 22-8.
Am urmatoarea situatie : baiatul meu urmeaza niste cursuri de chitara si este nevoit sa exerseze, asadar face acest lucru cu intermitente, aproximativ 2 ore pe zi intre orele 18.30 - 20.30, in balcon, cu usile si geamurile inchise ca sa limitez cat mai mult propagarea sunetelor. Am intrebat vecinii de pe palier si pe cei de dedesubt si au spus ca nu aud la nivelul sa-i deranjeze, cu exceptia vecinei de alaturi care motiveaza ca nu mai poate sta in bucatarie. Am fost deasemenea interpelata de o anume ''sefa de scara'' si de administrator cu amenintari ca imi va da somatie pentru zgomot desi acesta nu se produce nici pe departe in orele interzise si nici macar pe toata durata orelor permise. Este legala o asemenea amenintare? Ce temei legal are ?Ce pot face in acest caz ?
Va multumesc
Buna ziua,
Dumnealor nu au ce va face dar daca cheama Politia, acestia va pot amenda
Art. 2 din legea 61/91
25) tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
legal,pentru a putea fi constat depasirea pragului fonic si eventual aplicarea de amenda trebuie sa existe un temei legal
Aspectul ca se sustine de catre terti ca sunt deranjati de zgomote nu este element concret,nu constituie temei legal
In blocurile de locuit exista locatari de diferite varste,cu diferite afectiuni,unii cu fobii,altii cu "pasarele"care nu suporta niciun fel de zgomot nici macar cel generat de utilizatul apei la wc
Norma in vigoare prevede prag fonic admis in spatiile cu destinatia de locuinta de 62-64 db
Pragul fonic se masoara cu baza tehnica care nu este detinuta de catre politie,astfel ca eventual autoritatea poate aplica sanctiune pe simpla sesizare pe baza propriilor simturi ale persoanei recllmante,dar care nu constituie temei legal
Baza tehnica de masurat intensitatea zgomotelor este detinuta numai de catre garda de mediu
Vehiculele care se deplaseaza pe drumurile publice genereaza zgomote intre 65-70 db si nu se aplica amenzi condcatorilor auto
In speta incercati sa asigurati izolarea fonica a spatiului unde exerseaza copilul
va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Bine ca baiatul nu s-a apucat de tobe:)))
Legea e una dar disconfortul creat vecinilor indiferent de ora e altceva. Ganditi-va ca ati fi putut avea un vecin de varsta fiului dvs care ar fi trebuit sa studieze matematica in acelasi timp. Sau fiul dvs ar fi avut un frate.
Functie de ce fel de chitara studiaza poate sa exerseze acasa pe o alta chitara cu acelasi fel de grif, scară si distanta intre corzi: electrica (la rece sau căști), chitara acustica sau clasica modificata - se desfiinteaza sau se infunda cutia de rezonanta. Acustica/clasica fara cutie de rezonanta se gasesc si de cumparat dar costa serios. Cu 50-300 de lei se poate gasi o chitara second hand sau chiar noua ce se poate modifica la un lutier (mergeti direct la lutier poate are ceva de vanzare) sau o chitara electrica suficient de buna pt incepatori (500-600 lei e o electrica noua). Cu astfel de instrumente poate sa exerseze in camera lui 24 de ore din 24, nu se aude din camera alaturata. Eu cant numai noaptea, cand se doarme in restul casei. Vecinii habar n-au.
CipM, utilizator
Dati doar info gresite ! Legea 61/1991 nu prevede nici un fel de prag fonic ! Ea spune doar sa nu deranjeze vecinii ! In momentul cand cineva si in acest caz mai multe persoane sesizeaza ca sunt deranjate de chitaristul memei atunci este indeplinit criteriul din lege. Pt norme si plafoane in db vb de alte legi. Se merge pe legislatia de urbanism si Normele de sanatate publica nu pe legea 61/1991...