Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incasare Salariu in alt Cont Bancar decat cel al ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incasare Salariu in alt Cont Bancar decat cel al salariatului

Buna ziua,

Am facut o cerere la resurse umane la compania la care lucrez sa imi incasez salariul in alt cont bancar ( nu cel al meu ) iar ei au acceptat si din cate stiu eu nu permite legea asa ceva. Ce pot face in legatura cu asta ? Incasez salariul in contul prietenului meu de aproape 2 ani. Ma gandeam sa ii actionez in judecata.
Pentru ce sa-i actionati in judecata, nu dvs ati depus cererea de plata a salariului in contul prietenului dvs.?
Dar e legal ?
Nu o sa recunosc nimic. Nu am incasat salariul in ultimii ani :)
Nu functioneaza asa, ei au dovada platii salariului dumneavoastra in extrasele de cont ale firmei unde se vede clar ca salariul a fost virat in contul mentionat de dumneavoastra in cerere.