Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Sold cu minus pe card de debit?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Sold cu minus pe card de debit?

Salut!
In ziua de vineri mi-au intrat niste bani pe paypal, mai precis 2 tranzactii. (1600 de RON si 300 de RON). I-am transferat de pe PayPal pe card si i-am scos de la ATM. Contul de paypal l-am inchis deoarece nu mai aveam nevoie de el. In ziua urmatoare dau sa imi verific contul si vad pe card inca o data cele 2 tranzactii (1600 si 300 de RON). Tot de la paypal dar nu stiu cum ca am inchis contul. Am mers sa scot si banii respectivi. Intre timp am achizitionat ce aveam nevoie pentru masina. Luni dau sa imi verific cardul si vad ca am pe minus suma de 1900 de RON. Cum se poate sa am pe un card de debit cu (-) ? Cu ce sunt eu de vina ca mi-au mai intrat o data banii..
Intrebarea e urmatoarea: se poate intampla ceva? Banii nu o sa ii pun inapoi in cont prea curand, posibil pe viitor in mai multe transe.
Este evident ca a fost o eroare. In mod normal trebuia sa anuntati banca. Practic paypal a anuntat banca ca a efectuat tranzactia de 2 ori si banca a preluat datoria dvs. Vin advs. nu este ca au intrat banii de 2 ori. Este ca ati scos si folosit o suma de bani necuvenita. Consecintele pot fi grave, de aceea consider ca ar trebui sa returnati cat mai repede banii.
Bun, dar nu inteleg cum au intrat prima suma vineri iar a doua duminica dimineata la ora 5? Vineri avusesem contul de PayPal inchis.
Dacă nu returnați urgent banii încasați necuvenit, veți avea în scurt timp probleme cu legea. Vina dvs este că ați scos și cheltuit acei bani care nu vi se cuveneau.

A fost o eroare, fie de sistem, fie eroare umană. Dar legea nu vă da dreptul sa profitați de o greșeală.
Și dacă găsiți pe stradă o pungă cu bani, nu aveți dreptul să vii însușiți, ci trebuie predați la Poliție.
Dapix, utilizator
conteaza mai putin cum s-a intamplat, conteaza ca s-a intamplat si stiati ca banii nu va apartin, fapta e penala daca banca depune plangere. Mergeti la banca si discutati despre rambursare.

Art. 243: Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor

(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

Am fost la banca si atata stiau domnisoarele de acolo cat stiu si eu.
Am intrebat ca banii respectivi trebuie depusi urgent? Au spus ca nu si ca de fiecare data cand imi depun bani pe card mi va lua. Cam asta a fost raspunsul bancii

gi-jane2 a scris:

conteaza mai putin cum s-a intamplat, conteaza ca s-a intamplat si stiati ca banii nu va apartin, fapta e penala daca banca depune plangere. Mergeti la banca si discutati despre rambursare.

Art. 243: Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor

(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

Flavv24, utilizator