Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA ONG inregistrat in scop TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

ONG inregistrat in scop TVA

Se achizitioneaza servicii in UE pentru activitate ong( legate de participarea la competitii sportive -raliu) , pe facturi este mentionat taxare inversa, cod valid . Ce obligatii declarative are ong-ul referitor la tva?
ONG fiind neplatitoare de TVA in Romania, trebuie sa plateasca aici. In plus, trebuie intocmite declaratiile D301 si D390.
ONG s-a inregistrat la cerere ca platitoare de TVA anterior achizitiilor/serviciilor. Dar , serviciile sunt aferente activitatii non profit nu economice. Se plateste sau nu tva, se aplica taxarea inversa ??Se declara in 300 sau numai in 390??Multumesc
lilicu, utilizator