Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare nume de familie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare nume de familie

Buna ziua. As dori sa imi schimb numele de familie. Recent am aflat ca numele de familie pe care il port, nu este cel adevarat. Strabunica mea a fost casatorita, primul sot a decedat si ea a ramas cu numele lui. A ramas insarcinata cu al doilea barbat, fara sa fie casatoriti si el nu a fost prezent la nasterea copilului, plecand in armata. Asadar, numele de familie al bunicului meu este gresit. Strabunica si bunicul meu sunt decedati si nu am nici un act de al lor. Credeti ca am vreo sansa sa mi se aprobe cererea de schimbare a numelui?
Numele poate fi schimbat pe cale administrativă pt motive temeinice, iar acestea sunt prevăzute de OG 41/2003. Încercați să vedeți daca va încadrați în una din acele situatii. Mult succes!

MadalinaC95 a scris:

Buna ziua. As dori sa imi schimb numele de familie. Recent am aflat ca numele de familie pe care il port, nu este cel adevarat. Strabunica mea a fost casatorita, primul sot a decedat si ea a ramas cu numele lui. A ramas insarcinata cu al doilea barbat, fara sa fie casatoriti si el nu a fost prezent la nasterea copilului, plecand in armata. Asadar, numele de familie al bunicului meu este gresit. Strabunica si bunicul meu sunt decedati si nu am nici un act de al lor. Credeti ca am vreo sansa sa mi se aprobe cererea de schimbare a numelui?