avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare nume de familie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare nume de familie

Buna ziua. As dori sa imi schimb numele de familie. Recent am aflat ca numele de familie pe care il port, nu este cel adevarat. Strabunica mea a fost casatorita, primul sot a decedat si ea a ramas cu numele lui. A ramas insarcinata cu al doilea barbat, fara sa fie casatoriti si el nu a fost prezent la nasterea copilului, plecand in armata. Asadar, numele de familie al bunicului meu este gresit. Strabunica si bunicul meu sunt decedati si nu am nici un act de al lor. Credeti ca am vreo sansa sa mi se aprobe cererea de schimbare a numelui?
Cel mai recent răspuns: Elena-Irina Oprea , Avocat 23:38, 15 Februarie 2020
Numele poate fi schimbat pe cale administrativă pt motive temeinice, iar acestea sunt prevăzute de OG 41/2003. Încercați să vedeți daca va încadrați în una din acele situatii. Mult succes!

MadalinaC95 a scris:

Buna ziua. As dori sa imi schimb numele de familie. Recent am aflat ca numele de familie pe care il port, nu este cel adevarat. Strabunica mea a fost casatorita, primul sot a decedat si ea a ramas cu numele lui. A ramas insarcinata cu al doilea barbat, fara sa fie casatoriti si el nu a fost prezent la nasterea copilului, plecand in armata. Asadar, numele de familie al bunicului meu este gresit. Strabunica si bunicul meu sunt decedati si nu am nici un act de al lor. Credeti ca am vreo sansa sa mi se aprobe cererea de schimbare a numelui?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea de nume ContSters173218 ContSters173218 Eu m-am casatorit la Ambasada Romaniei in Lisabona iar odata cu casatoria Ambasada mi-a schimbat numele dupa al sotului cu vointa mea.Sotul meu a decedat iar ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume de familie RaduC1981 RaduC1981 Buna seara, As dori consultarea dvs intr-o problema ce implica schimbarea numelui de familie. Motivul acestei decizii este detaliat in cele ce ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume pe cale administrativa ContSters112794 ContSters112794 Buna seara, va rog sa analizati subiectul expus mai jos si de asemenea as aprecia foarte mult daca as obtine unele raspunsuri (raspunsuri pe care incerc sa ... (vezi toată discuția)