Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... transport neautorizat de persoane
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

transport neautorizat de persoane

pentru cat timp se retin plăcuțele de înmatriculare si certificatul de inmatriculare la a doua abatere?Având în vedere că contravenția a fost achitata in termenul de 15 zile.
rasputyn, utilizator
6 luni daca a 2a abatere a avut loc la mai putin de 12 luni dupa prima

rasputyn a scris:

pentru cat timp se retin plăcuțele de înmatriculare si certificatul de inmatriculare la a doua abatere?Având în vedere că contravenția a fost achitata in termenul de 15 zile.

polițistul de la ghișeu nu știa nimic a întrebat un coleg dintr-un birou alăturat care ia zis ca daca nu a trecut 6 luni de la prima abatere placutele si certificatul de inmatriculare se retin pt 6 luni

Elena-Irina Oprea a scris:

6 luni daca a 2a abatere a avut loc la mai putin de 12 luni dupa prima

rasputyn a scris:

pentru cat timp se retin plăcuțele de înmatriculare si certificatul de inmatriculare la a doua abatere?Având în vedere că contravenția a fost achitata in termenul de 15 zile.

mi-a dat documentele înapoi si mi-a zis să revin peste 6 luni

rasputyn a scris:

polițistul de la ghișeu nu știa nimic a întrebat un coleg dintr-un birou alăturat care ia zis ca daca nu a trecut 6 luni de la prima abatere placutele si certificatul de inmatriculare se retin pt 6 luni

Elena-Irina Oprea a scris:

6 luni daca a 2a abatere a avut loc la mai putin de 12 luni dupa prima

rasputyn a scris:

pentru cat timp se retin plăcuțele de înmatriculare si certificatul de inmatriculare la a doua abatere?Având în vedere că contravenția a fost achitata in termenul de 15 zile.

ce spune legea în acest sens de ce nu mi-a dat un răspuns scris?

rasputyn a scris:

mi-a dat documentele înapoi si mi-a zis să revin peste 6 luni

rasputyn a scris:

polițistul de la ghișeu nu știa nimic a întrebat un coleg dintr-un birou alăturat care ia zis ca daca nu a trecut 6 luni de la prima abatere placutele si certificatul de inmatriculare se retin pt 6 luni

Elena-Irina Oprea a scris:

6 luni daca a 2a abatere a avut loc la mai putin de 12 luni dupa prima

rasputyn a scris:

pentru cat timp se retin plăcuțele de înmatriculare si certificatul de inmatriculare la a doua abatere?Având în vedere că contravenția a fost achitata in termenul de 15 zile.

Se retin pt 6 luni. Dar avand in vedere ca ati achitat amenda, puteti face o cerere sa vi se restituie plăcuțele și certificatul dupa 30 de zile de la data procesului-verbal de reținere.