avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... transport neautorizat de persoane
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

transport neautorizat de persoane

pentru cat timp se retin plăcuțele de înmatriculare si certificatul de inmatriculare la a doua abatere?Având în vedere că contravenția a fost achitata in termenul de 15 zile.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Februarie 2020
rasputyn, utilizator
Cel mai recent răspuns: Elena-Irina Oprea , Avocat 07:34, 14 Martie 2020
6 luni daca a 2a abatere a avut loc la mai putin de 12 luni dupa prima

rasputyn a scris:

pentru cat timp se retin plăcuțele de înmatriculare si certificatul de inmatriculare la a doua abatere?Având în vedere că contravenția a fost achitata in termenul de 15 zile.

polițistul de la ghișeu nu știa nimic a întrebat un coleg dintr-un birou alăturat care ia zis ca daca nu a trecut 6 luni de la prima abatere placutele si certificatul de inmatriculare se retin pt 6 luni

Elena-Irina Oprea a scris:

6 luni daca a 2a abatere a avut loc la mai putin de 12 luni dupa prima

rasputyn a scris:

pentru cat timp se retin plăcuțele de înmatriculare si certificatul de inmatriculare la a doua abatere?Având în vedere că contravenția a fost achitata in termenul de 15 zile.



mi-a dat documentele înapoi si mi-a zis să revin peste 6 luni

rasputyn a scris:

polițistul de la ghișeu nu știa nimic a întrebat un coleg dintr-un birou alăturat care ia zis ca daca nu a trecut 6 luni de la prima abatere placutele si certificatul de inmatriculare se retin pt 6 luni

Elena-Irina Oprea a scris:

6 luni daca a 2a abatere a avut loc la mai putin de 12 luni dupa prima

rasputyn a scris:

pentru cat timp se retin plăcuțele de înmatriculare si certificatul de inmatriculare la a doua abatere?Având în vedere că contravenția a fost achitata in termenul de 15 zile.





ce spune legea în acest sens de ce nu mi-a dat un răspuns scris?

rasputyn a scris:

mi-a dat documentele înapoi si mi-a zis să revin peste 6 luni

rasputyn a scris:

polițistul de la ghișeu nu știa nimic a întrebat un coleg dintr-un birou alăturat care ia zis ca daca nu a trecut 6 luni de la prima abatere placutele si certificatul de inmatriculare se retin pt 6 luni

Elena-Irina Oprea a scris:

6 luni daca a 2a abatere a avut loc la mai putin de 12 luni dupa prima

rasputyn a scris:

pentru cat timp se retin plăcuțele de înmatriculare si certificatul de inmatriculare la a doua abatere?Având în vedere că contravenția a fost achitata in termenul de 15 zile.







Se retin pt 6 luni. Dar avand in vedere ca ati achitat amenda, puteti face o cerere sa vi se restituie plăcuțele și certificatul dupa 30 de zile de la data procesului-verbal de reținere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Talon + placute de inmatriculare retinute Dexter11 Dexter11 Buna ziua. Am si eu o problema in legatura cu [b]Talonul[/b] si [b]Placutele de inmatriculare[/b] a unei masini inmatriculate in [b]Anglia[/b]. Deci, ... (vezi toată discuția)
Placute retinute transport ilegal de persoane cyan cyan In cazul transportului ilegal de persoane (L38/2003) se retin certificatul de inmatriculare si placutele urmand a fi restituite la cerere dupa trecerea unei ... (vezi toată discuția)