Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat 30 zile pentru neacordare prioritate ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat 30 zile pentru neacordare prioritate maxi-taxi la iesirea din alveola

Buna ziua!
In luna noiembrie circulam in municipiul Giurgiu pe Bulevardul Bucuresti, iar la primul semafor de la intrarea in oras exact inainte de semafor era un maxi-taxi cu geamurile laterale negre, usile spate albe complet si niciun inscris pe el cu semnalul stanga pus in functiune ca vrea sa iasa din alveola. Eu circulam pe banda de langa axul drumului si am trecut pe prima banda deoarece erau masini angajate sa Faca stanga, iar semaforul se facuse verde. Din ce retin eu, schimbarea benzii s-a facut imediat in spatele maxi taxi, m-am uitat in spate si am vazut ca urmatoarea Masina(un echipaj al politiei Gr) era la cel puţin 100m distanta asa ca putea intra respectivul in trafic dupa mine fara probleme. La următorul semafor respectivul echipaj se pune pe dreapta mea, ma claxoneaza si imi face semn sa trag pe dreapta dupa intersectie. Odata cu mine opreste si respectivul maxi-taxi, se ocupa intai de soferul maxi-taxi luandu-i datele si punandu-l sa semneze ca martor PV-ul inainte sa-l scrie si sa mi-l prezinte mie. In fine, vin amandoi politistii la mine cu cartea sa-mi arate legea unde scria ca LA NEVOIE trebuie sa opresc pentru a permite reintrarea in trafic a autovehiculelor care fac transport public de persoane. Eu le-am spus ca n-aveam de ce sa opresc eu din moment ce urmatoarea Masina dupa mine erau ei si erau la dialstanta mare-dovada ca maxi taxi era fix in spatele meu. Din ce am mai vazut pe net, legea se refera la autobuzele ce fac transport public in comun(ex. STB), si nu particulari ce transporta persoane intre localitati, cum era cazul aici.
Am scris la observatii ca respectivul autovehicul nu arata a autobuz apartinand primariei GR, el fiind înmatriculat pe TR si fiind neinscriptionat.

Marti merg la tribunal pentru a vedea ce se poate face. Ceva sfaturi?

Multumesc anticipat!
Legea nu se referă la autobuze, se referă la mijloacele de transport persoane.
Studiază bine PV-ul întocmit, vezi dacă are vreun viciu, citește OG2/2002 sau OUG195 şi, dacă au făcut vreo greşeală, ai şanse de anulare a PV. Poți cere preschimbarea amenzii în avertisment, judecătorul decide.

Sosodeejay a scris:

Buna ziua!
In luna noiembrie circulam in municipiul Giurgiu pe Bulevardul Bucuresti, iar la primul semafor de la intrarea in oras exact inainte de semafor era un maxi-taxi cu geamurile laterale negre, usile spate albe complet si niciun inscris pe el cu semnalul stanga pus in functiune ca vrea sa iasa din alveola. Eu circulam pe banda de langa axul drumului si am trecut pe prima banda deoarece erau masini angajate sa Faca stanga, iar semaforul se facuse verde. Din ce retin eu, schimbarea benzii s-a facut imediat in spatele maxi taxi, m-am uitat in spate si am vazut ca urmatoarea Masina(un echipaj al politiei Gr) era la cel puţin 100m distanta asa ca putea intra respectivul in trafic dupa mine fara probleme. La următorul semafor respectivul echipaj se pune pe dreapta mea, ma claxoneaza si imi face semn sa trag pe dreapta dupa intersectie. Odata cu mine opreste si respectivul maxi-taxi, se ocupa intai de soferul maxi-taxi luandu-i datele si punandu-l sa semneze ca martor PV-ul inainte sa-l scrie si sa mi-l prezinte mie. In fine, vin amandoi politistii la mine cu cartea sa-mi arate legea unde scria ca LA NEVOIE trebuie sa opresc pentru a permite reintrarea in trafic a autovehiculelor care fac transport public de persoane. Eu le-am spus ca n-aveam de ce sa opresc eu din moment ce urmatoarea Masina dupa mine erau ei si erau la dialstanta mare-dovada ca maxi taxi era fix in spatele meu. Din ce am mai vazut pe net, legea se refera la autobuzele ce fac transport public in comun(ex. STB), si nu particulari ce transporta persoane intre localitati, cum era cazul aici.
Am scris la observatii ca respectivul autovehicul nu arata a autobuz apartinand primariei GR, el fiind înmatriculat pe TR si fiind neinscriptionat.

Marti merg la tribunal pentru a vedea ce se poate face. Ceva sfaturi?

Multumesc anticipat!