Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre pensia minma
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre pensia minma

Am lucrat 6 ani și 4 luni că asistent personal între anii 2011-2017.Acum nu mai lucrez.Cand aș putea beneficia de pensie minimă sau ajutor social ,dacă am vârstă de 58 de ani,născută în 1962.Va mulțumesc anticipat.
1. Conform prevederilor OUG nr. 6/2009 privind instituirea indemnizației sociale pentru pensionari, pot beneficia de “indemnizația socială pentru pensionari, pensionarii sistemului public de pensii și pensionarii sistemului militar de pensii cu domiciliul în România, indiferent de data înscrierii la pensie, dacă nivelul cuantumului pensiei, cuvenit sau aflat în plată, se situează sub nivelul indemnizației sociale pentru pensionari”.

In speta, pentru a primi indemnizatia minima trebuie sa aveti calitatea de pensionar.

2. Ajutor social - detalii
[ link extern ]

Fără minim 15 ani stagiu de cotizare, nu puteți beneficia de pensie pentru limită de vârstă.