Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Răspuns petiție
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Răspuns petiție

Răspunsul la petiție trebuie să conțină numele și prenumele celui care a răspuns petiției sau, nu există o prevedere legală care să prevadă această obligație?
De regula cand este adresata o petitie,raspunsul trebuie sa fie stampilat,iregistrat semnat de catre conducerea emitentului,eventual persoana desemnata sa raspunda functie de natura informatiei juridic,relatii de munca,tehnic,etc
OG 27/2002
art.13
Semnarea răspunsului se face de către conducătorul autorității sau instituției publice ori de persoana împuternicită de acesta, precum și de seful compartimentului care a soluționat petiția. În răspuns se va indica, în mod obligatoriu, temeiul legal al soluției adoptate.