Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Paradox in codul rutier?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Paradox in codul rutier?

Suspendarea dreptului de a conduce, in urma depasirii vitezei de exemplu echivaleaza acumularea a 15 puncte de penalizare?
Intreb deoarece exista 2 pozitii in cadrul articolului 104 si anume:

Perioada de suspendare se poate reduce cu 30 de zile, la cererea titularului, in cazul depășirii cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise, dacă:
* depășirea vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus este cu 70 km/h
* depășirea vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus este cu mai mult de 70 km/h – doar dacă fapta a fost săvârșită o singură data în 12 luni.

Si
Conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
a) a cumulat, din nou, cel puțin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;

Asadar, o persoana caruia i-a fost suspendat permisul din cauza vitezei, iar mai apoi in decurs de un an i s-a mai suspendat o data, pe acelasi motiv cu o viteza de sub 70 km/h are sau nu dreptul de a beneficia de o reducere a perioadei?
Nu e nici un paradox, treaba cu viteza era cea mai enervanta contraventie (exista si proba video) din codul rutier, pentru alesii nostri, care se deplaseaza foarte repede pentru binele poporului, asa ca s-au gandit anul trecut prin vara sa-si dea o "indulgenta" atunci cand "gresesc" si au scos o lege, numita 130/2019.
[ link extern ]
Din graba au si scris aiurea :
"Art.103 aliniatul 3
Pentru fapta prevazuta la art. 102 alin. (3) lit. e), perioada de suspendare se reduce la 30 de zile, la cererea titularului:
a) daca depasirea vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv si pentru categoria din care face parte autovehiculul condus este cu 70 km/h;

Acum, cu ordonanta trotineteloor, din februarie, au corectat fara ca lumea sa-si dea seama :
[ link extern ]
" Pentru fapta prevăzută la art. 102 alin. (3) lit. e), perioada de suspendare se reduce la 30 de zile, la cererea titularului:
a) dacă viteza maximă admisă pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus este depășită cu mai mult de 50 km/h, dar nu mai mult de 70 km/h;'

Daca sunteti acum in situatia de >50 km/h si < 70km/h puteti da de reducere de cite ori doriti intr-un an.

Pentru "repararea" paradoxului mai aveti de asteptat. Poate in alta legislatura.
latka, moderator
Greşit "în my opinion"!
Nu s-a abrogat art. 103 din OUG195 prin această lege, ca atare se menține imposibilitatea reducerii perioadei de suspendare până la 30 de zile la cerere în cazul acumulării a 15 puncte penalizare într-un interval de 12 luni de la ultima suspendare pentru depășirea vitezei cu până la 70 km/h.
Acest articol este în vigoare şi se aplică.

latka a scris:

Nu e nici un paradox, treaba cu viteza era cea mai enervanta contraventie (exista si proba video) din codul rutier, pentru alesii nostri, care se deplaseaza foarte repede pentru binele poporului, asa ca s-au gandit anul trecut prin vara sa-si dea o "indulgenta" atunci cand "gresesc" si au scos o lege, numita 130/2019.
[ link extern ]
Din graba au si scris aiurea :
"Art.103 aliniatul 3
Pentru fapta prevazuta la art. 102 alin. (3) lit. e), perioada de suspendare se reduce la 30 de zile, la cererea titularului:
a) daca depasirea vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv si pentru categoria din care face parte autovehiculul condus este cu 70 km/h;

Acum, cu ordonanta trotineteloor, din februarie, au corectat fara ca lumea sa-si dea seama :
[ link extern ]
" Pentru fapta prevăzută la art. 102 alin. (3) lit. e), perioada de suspendare se reduce la 30 de zile, la cererea titularului:
a) dacă viteza maximă admisă pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus este depășită cu mai mult de 50 km/h, dar nu mai mult de 70 km/h;'

Daca sunteti acum in situatia de >50 km/h si < 70km/h puteti da de reducere de cite ori doriti intr-un an.

Pentru "repararea" paradoxului mai aveti de asteptat. Poate in alta legislatura.

Nu e niciun paradox după părerea mea. Ai depășit viteza cu cât scrie acolo, ai rămas pieton, eşti "curat" în ce priveşte trecutul tău de conducător auto, beneficiezi la cerere de reducere a perioadei de suspendare până la 30 de zile.
Dacă după ce primești permisul, în următoarele 12 luni, comiți contravenții și acumulezi puncte indiferent din ce cauză, dar eşti înregistrat iar că ai depășit viteza cu mai mult de 50 dar până în 70, nu mai beneficiezi de reducerea perioadei de suspendare.
Părerea mea...
Depăşirea vitezei cu mai mult de 50 şi mai puțin de 70 oricum duce la suspendarea dreptului de a conduce, dar dacă ai mai comis contravenții şi ai deja în portofoliu puncte adunate, faptul că nu mai beneficiezi de reducere e o măsură menită să te gândești mai bine înainte de a încălca legea.

Darius87 a scris:

Suspendarea dreptului de a conduce, in urma depasirii vitezei de exemplu echivaleaza acumularea a 15 puncte de penalizare?
Intreb deoarece exista 2 pozitii in cadrul articolului 104 si anume:

Perioada de suspendare se poate reduce cu 30 de zile, la cererea titularului, in cazul depășirii cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise, dacă:
* depășirea vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus este cu 70 km/h
* depășirea vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus este cu mai mult de 70 km/h – doar dacă fapta a fost săvârșită o singură data în 12 luni.

Si
Conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
a) a cumulat, din nou, cel puțin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;

Asadar, o persoana caruia i-a fost suspendat permisul din cauza vitezei, iar mai apoi in decurs de un an i s-a mai suspendat o data, pe acelasi motiv cu o viteza de sub 70 km/h are sau nu dreptul de a beneficia de o reducere a perioadei?

eugenoctavian1968 a scris:

Greşit "în my opinion"!
Nu s-a abrogat art. 103 din OUG195 prin această lege, ca atare se menține imposibilitatea reducerii perioadei de suspendare până la 30 de zile la cerere în cazul acumulării a 15 puncte penalizare într-un interval de 12 luni de la ultima suspendare pentru depășirea vitezei cu până la 70 km/h.
Acest articol este în vigoare şi se aplică.

Nu ati inteles, cel care a deschis topicul a observat pe buna dreptate ca poti sa savirsesti conform art. 104 alin. 3 de cite ori vrei intr-un an contraventia ce suspenda permisul 90 de zile, prevazuta de art. 102 alin 3 litera e, dar sa nu depasesti limita de viteza cu mai mult de 70 km/h .

"(3) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, pentru săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a faptelor prevăzute la art. 101 alin. (3), art. 102 alin. (3) lit. a) și la art. 103 alin. (1) lit. c) și d). Pentru fapta prevăzută la art. 102 alin. (3) lit. e), perioada de suspendare se reduce la 30 de zile, la cererea titularului:
a) dacă viteza maximă admisă pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus este depășită cu mai mult de 50 km/h, dar nu mai mult de 70 km/h;"

Poti sa dai fara griji de reducere la 30 de zile.

In schimb daca ai acumulat prin contraventii minore 15 puncte de penalizare, dupa o astfel de suspendare, nu mai poti face asa ceva.

"(6) Conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
a) a cumulat, din nou, cel puțin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;"

Asta e paradoxul, daca te incadrezi intre 50 si 70 cu depasirea limitei, poti sa dai de cite ori vrei de reducere la 30 de zile suspendare, chiar daca mergi prin localitati cu 120 km/h.
Se poate interpreta şi aşa şi atunci e mai rău!
Ai posibilitatea să fii "premiat" cu mai multe amenzi raportat la perioada de 12 luni, de fapt acesta e scopul, bani mai mulți la buget.