avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general tipizate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

tipizate

Buna ziua,deschid un magazin mixt si as dori sa aflu ce tipizate minime am nevoie pt k intr-o saptamana deschid,multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters115447 , utilizator 11:35, 12 Decembrie 2009
sint destul de multe hirtiile ce trebuie intocmite ; si depinde si de forma juridica pe care ati ales-o : pfa,intrep individuala ( aici e partida simpla , cu documente specifice) sau srl , unde e contabilitate in partida dubla; sfatul meu e sa luati legatura cu un contabil , e important sa vedeti si circuitul documentelor
Asa, pentru informarea dvs , cautati ordin min finante 3512/2008 privind formularele financiar contabile ; sint descrise fiecare unde si cum se utilizeaza
... si succes !
multumesc:D
In primul rand aveti nevoie de Nota de Intrare Receptie (NIR) pentru a inregistra intrarea marfurilor ;registru de casa pentru a tine evidenta incasarilor si platilor cu numerar; carnet de facturi in cazul in care solicita un client factura (cu sau fara TVA , depinde cum v-ati declarat ) ;este bine sa folositi si un carnet de "Raport de gestiune "pentru evidenta global valorica a marfurilor si ambalajelor;bon de consum .
Pe urma sunt registrele contabile obligatorii : Registrul jurnal , registru inventar ;
Aveti nevoie si de Registrul unic de control care se cumpara de la finante ; daca sunteti SRL si sunteti platitor de impozit pe profit , va trebuie si Registrul de evidenta fiscala ;
Daca sunteti PFA , va trebuie si alte registre specifice ;
Puteti opta pentru formatul electronic atat pentru NIR , cat si pentru Bon consum .
multumesc,uitasem de nir

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inventar magazin comert cu amanuntul pfa Tessy Tessy Cum se efectueaza inventarul marfii unui PFA cu activitate comert cu amanuntul, care este neplatitor de tva? Ce registre speciale sau liste speciale exista? Si ... (vezi toată discuția)
Intreprindereile individuale (i.i.) PUFACONT PUFACONT Contabilitatea Intrep. Individuale cum se tine, ce registre trebuie sa cumpar,ce declaratii trebuie sa depun, fac intrari (NIR) fac registrul de casa, Bon ... (vezi toată discuția)
Obicte de inventar pohata pohata BUNA ZIUA am primit o donatie (cadou) de la o persoana mai multe obiecte care i-mi sunt necesare unui IF si vreau sa le inventariez CUM SE PROCEDEAZA ... (vezi toată discuția)