Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie cu salariul.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie cu salariul.

Bună ziua,
Din punct de vedere legal, este corect sa încasez pensie pentru limita de virsta, conform deciziei de pensionare și salariul de la actualul angajator (privat) fără a întrerupe activitatea?
Este corect numai daca exista o cerere formulata de catre salariat cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare plus aprobarea angajatorului.