Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Necesitate înregistrare Coduri CAEN pentru ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Necesitate înregistrare Coduri CAEN pentru activitățile interne productive, necomerciale

Este obligatorie înregistrarea de coduri CAEN pentru activități interne de producție, dar necomerciale?

Mai exact, dacă o firmă mare de panificație dezvoltă intern programe informatice strict pentru uzul intern (nu spre a fi comercializate) trebuie să înregistreze astfel un cod CAEN specific?
geid, utilizator
Da, în codul CAEN sunt cuprinse activitățile unei firme. Produsul respectiv, chiar dacă e pentru consum intern trebuie prevăzut în codul CAEN al firmei, fiindcă în felul acesta și acel produs va putea fi beneficiar de protecția drepturilor de proprietate intelectuală, va putea fi un program legal făcut de o persoană care are dreptul de a produce acel produs. În caz contrar, există riscul ca toate acele date, informații să nu vă fie luate în considerație de un terț, mai ales când aveți vreun litigiu și veți încerca să faceți dovada că acel program îndeplinește condițiile legale spre a fi produs, folosit.
Mulțumesc jurist2020

Suplimentar,

Este suficientă simpla enumerare în Statutul firmei, în lista activităților realizate pentru îndeplinirea obiectelor de activitate, a activității de „realizare de produse și servicii informatice proprii”, FĂRĂ precizarea codurilor CAEN corespunzătoare activității de producere produse informatice (codurile 5821, 5829, 6201, 6202 și 6209) ?
geid, utilizator
Nu. Trebuie toate activitățile din actul constitutiv codificate. Faceți o hotărâre AGA și precizați toate activitățile codificate, apoi reactualizați Actul constitutiv și le depuneți la ORC, pentru mențiuni. Dacă activitatea vreți să o faceți și pentru alte firme, atunci completați Declarația model 3, treceți toate activitățile pe care vreți să le desfășurați la sediul principal, sediul secundar și/sau în afara sediilor (la terți), o depuneți la ORC, însoțit de Certificatul constatator (în original) emis anterior, pentru activitățile pe care le aveți în prezent declarate că le desfășurați. În cazul în care aceste activități nu sunt în actul constitutiv, atunci, tot prin Hotărâre AGA completați obiectul de avtivitate al firmei cu noile activități de producție, comercializare etc.
Foarte clar răspunsul.
Mulțumesc jurist2020 !