Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Weekend liber
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Weekend liber

Buna ziua! Sunt angajata unui hypermarket care lucreaza si in timpul weekendului. Problema careia ii doresc rezolvare este weekendul liber in urmatoarea situatie. Sunt donatoare de sange de cativa ani, insa la acest loc de munca nu sunt angajata de prea mult timp. Pentru prima donare de sange primesc 2 zile libere, una de la stat, respectiv una de la firma (asta reprezinta o incurajare din partea firmei pentru a dona macar o data pe an). Se lucreaza 3 weekenduri pe luna, unul singur fiind liber. Weekendurile libere compenseaza cu cate 2 zile libere in timpul saptamanii. In cazul in care doresc sa iau luni, marti si miercuri concediu de drept, joi si vineri eram trecuta libera pentru a fi in weekend la munca, pot merge la donari joi pentru a avea joi si vineri liber cu obligativitatea firmei de a-mi da liber sambata si duminica? Sau ma pot obliga sa muncesc sambata si duminica pentru ca liberele pentru donare pica in zilele libere date de ei? La resurse imi este exclus sa intreb din cauza posibilului tratament urat care urmeaza. Multumesc!
Donarea se poate face in orize zi ... Legea nu prevede ca se poate dona doar in anumite zile ale saptamanii.
Multumesc. Nu stiam ca se poate dona si in weekend.