Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apa rece diferențe.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apa rece diferențe.

Buna ziua. Ma confrunt cu o problema legată de apa rece diferența. Locuiesc într-un imobil unde nu suntem separați niciun locatar cu apa. Ultima luna pe tot blocul s-au consumat 160mc de apa rece plus 80 mc diferențe. Nu știu ce sa mai fac e clar ca cineva face asta intenționat. Mai ales ca avem apometrele schimbate recent inclusiv cel principal.
Pentru clarificarea situatiei si evidentierea sursei de consum ,ar trebui ca echipa manageriala a asociatiei de proprietari sa desfasoare verificari la instalatia parte comuna si la consumatorii individuali
De acord. Dar alta. Prin hotărârea Adunării generale.... Diferența dintre apometru Raja și suma tuturor consumurilor din apartamentele de pe scara..... Sa fie împărțită pe apartamente..... Dar unul nu locuiește acolo. Diferenta o împart la 18... Sau la 19???...... 19 apartamente sunt pe scara... Mulțumesc!
Conform legii apa, se calculeaza pe numarul de persoane din apartament. Daca sunt montate apometre, diferentele se calculeaza pe numarul de persoane. La noi blocul are doua scari, si un singur contoar de apa rece. Diferentele se calculau pe CPI, astel incat pe sc.A unde erau garsoniere si doua camere se platea mai putin decat la cs.B unde erau ap cu trei camere. Greu,cu semnaturi stranse si amenintari de retragere a atestatului, contabila a calculat corect. Presedintele a ignorat total problema. Apa se consuma pe persoana si nu pe spatiu!!!
Art. 82. -
(1) Cheltuielile repartizate proporțional cu numărul de persoane reprezintă cheltuielile asociației pentru asigurarea serviciilor de utilități publice de care beneficiază persoanele care locuiesc sau desfășoară activități în mod curent în condominiu și care nu pot fi individualizate pe fiecare unitate de proprietate individuală în parte pe baza unor dispozitive de măsurare/înregistrare, fie datorită naturii și caracteristicilor anumitor servicii, fie din lipsa dispozitivelor de măsurare/înregistrare.
(2) Cheltuielile repartizate după numărul de persoane reprezintă cheltuielile asociației pentru: apă rece, caldă și canalizare; combustibil pentru prepararea apei calde de consum;
Mulțumesc.... Eu am întrebat altceva....

Octavia Turbatu a scris:

Conform legii apa, se calculeaza pe numarul de persoane din apartament. Daca sunt montate apometre, diferentele se calculeaza pe numarul de persoane. La noi blocul are doua scari, si un singur contoar de apa rece. Diferentele se calculau pe CPI, astel incat pe sc.A unde erau garsoniere si doua camere se platea mai putin decat la cs.B unde erau ap cu trei camere. Greu,cu semnaturi stranse si amenintari de retragere a atestatului, contabila a calculat corect. Presedintele a ignorat total problema. Apa se consuma pe persoana si nu pe spatiu!!!
Art. 82. -
(1) Cheltuielile repartizate proporțional cu numărul de persoane reprezintă cheltuielile asociației pentru asigurarea serviciilor de utilități publice de care beneficiază persoanele care locuiesc sau desfășoară activități în mod curent în condominiu și care nu pot fi individualizate pe fiecare unitate de proprietate individuală în parte pe baza unor dispozitive de măsurare/înregistrare, fie datorită naturii și caracteristicilor anumitor servicii, fie din lipsa dispozitivelor de măsurare/înregistrare.
(2) Cheltuielile repartizate după numărul de persoane reprezintă cheltuielile asociației pentru: apă rece, caldă și canalizare; combustibil pentru prepararea apei calde de consum;

patrician a scris:

Prin hotărârea Adunării generale.... Diferența dintre apometru Raja și suma tuturor consumurilor din apartamentele de pe scara..... Sa fie împărțită pe apartamente.....

Legea care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari nu este perfecta ,are multe lipsuri
Legiuitorul a dispus reguli generale,fara a solutiona situatiile comunicate de asociatiile de proprietari,federatiile in domeniu
Legiuitorul nu a dispus dispozitii exprese referitoare la repartizare supliment consum utilitati
Se uziteaza 3 variante de repartizare supliment utilitati,variante care nu sunt perfecte si care genereaza dispute intre proprietari
Comitetul executiv al asociatiei de proprietari poate decide una dintre cele 3 variante de repartizare supliment utilitati
ynocentta, utilizator