Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas

Buna seara,bunica mea a depus azi dosarul pt pensia de urmas dupa bunicul decedat.Mentionez ca ea nu are pensie sau alt venit.
I s-a dat un bon cu nr dosarului si i s-a comunicat verbal ca decizia de pensionare va veni in 45 de zile.
Am urmatoarele intrebari:
1)Cele 45 de zile sunt lucratoare sau calendaristice?
2)Ce trebuie sa faca cu decizia de pensionare(trebuie sa se prezinte undeva cu aceasta?)
3)Va primi prima pensie cand vine decizia de pensionare?(sau dupa)
Multumesc.
1. sunt calendaristice.

2. nu trebuie sa mai mearga undeva cu decizia

3. va primi pensia dupa primirea deciziei.
Multumesc mult.

Cornel Vasile a scris:

1. sunt calendaristice.

2. nu trebuie sa mai mearga undeva cu decizia

3. va primi pensia dupa primirea deciziei.