avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas

Buna seara,bunica mea a depus azi dosarul pt pensia de urmas dupa bunicul decedat.Mentionez ca ea nu are pensie sau alt venit.
I s-a dat un bon cu nr dosarului si i s-a comunicat verbal ca decizia de pensionare va veni in 45 de zile.
Am urmatoarele intrebari:
1)Cele 45 de zile sunt lucratoare sau calendaristice?
2)Ce trebuie sa faca cu decizia de pensionare(trebuie sa se prezinte undeva cu aceasta?)
3)Va primi prima pensie cand vine decizia de pensionare?(sau dupa)
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cristina Pandrea , utilizator 19:37, 12 Martie 2020
1. sunt calendaristice.

2. nu trebuie sa mai mearga undeva cu decizia

3. va primi pensia dupa primirea deciziei.
Multumesc mult.

Cornel Vasile a scris:

1. sunt calendaristice.

2. nu trebuie sa mai mearga undeva cu decizia

3. va primi pensia dupa primirea deciziei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas pentru bunica mea cel_mai_nou_utilizator cel_mai_nou_utilizator stiu ca nu am voie sa repostez dar incerc, am postat aseara si cred ca nimeni nu a apucat sa-mi vada intrebarea :( buna ziua ! povestea incepe asa .... In ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas marryy_lm marryy_lm am urmatoarea situatie : sotul meu a decedat in Revolutia din 1989. de atunci i s-a stabilit fiicei mele minore pensie de urmas. deoarece ea era minora pensia ... (vezi toată discuția)
Pensie pe caz de boala nicu_ned nicu_ned Buna ziua, Sunt din Bucuresti, am 61 ani impliniti in iulie, sunt incadrat cu gradul 2 de invaliditate si am urmatoarele intrebari: 1. cat dureaza ... (vezi toată discuția)