Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariatele insarcinate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariatele insarcinate

Buna seara! Angajatorul poate refuza luarea la cunostinta a faptului ca o salariata este insarcinata? Ii poate refuza acesteia acordarea numarului de ordine pt notificarea scrisa? In conditiile in care acesta a luat la cunostinta starea salariatei, este posibil ca aceasta sa poata fi trimisa in concediu fara plata? Multumesc!
Angajatorul nu poate refuza luarea la cunostinta a faptului ca o salariata este insarcinata .... in caz contrar , instiintarea se poate trimite cu confirmare de primire si se poate sesiza ITM-ul.

Acordarea CFP se poate face la initiativa fiecareia dintre parti si nu prin obligarea uneia..

In practica, CFP se acorda la solicitarea angajatului si nicidecum nu poate fi impus de catre angajator... daca nu are de munca, angajatorul are posibilitatea de a trimite in "somaj tehnic" salariatii.