avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dreptul meu la uscatoria blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dreptul meu la uscatoria blocului

Buna ziua! "Seful" scării mele,împreună cu alta familie care nu are balcon,mi au interzis accesul la uscatoria blocului,bun comun pentru toti proprietarii din bloc.
Eu sunt locatar si proprietar si nu mi permit ei să depozitez acolo nimic,doar ei au voie,ca asa au stabilit ei legea,în favoarea lor.
Nici rufele nu ma mai lasa sa le pun acolo caci e ei au mai mare nevoie.
Ce sa fac? Am dreptul sa i reclam la poliție pentru asta?
Sau trebuie să i dau în judecată?
La asociația de proprietari nu am cum sa i reclam pentru că în momentul de față nu este nimeni la birou iar președintele si oamenii săi nu fac nimic in sensul asta.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:16, 29 Martie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atat timp cat la nivelul condominiului este constituita asociatie de proprietari care are drept scop administrarea partii comune de imobi lpolitia nu se implica pentru solutionare astfel de spete
Nu este necesar sa ajungeti in instanta decat in ultima faza si numai daca presedintele de asociatie nu se implica pentru respectarea si aplicarea unitara a dispozitiilor care guverneaza organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari


ynocentta a scris:

Atat timp cat la nivelul condominiului este constituita asociatie de proprietari care are drept scop administrarea partii comune de imobi lpolitia nu se implica pentru solutionare astfel de spete
Nu este necesar sa ajungeti in instanta decat in ultima faza si numai daca presedintele de asociatie nu se implica pentru respectarea si aplicarea unitara a dispozitiilor care guverneaza organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari



Si atunci ce e de facut? Sa insist la asociatie? Deocamdată variantă asta nu ma ajuta.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform disp L nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatieid e proprietari este presedintele de asociatie care detine obligatia sa respecte si sa aplice unitar dispozitiile in vigoare referitoare la administrarea si utilizarea partii comune de condominiu
Initial notificati oficial presedintele de asociatie cu obligatia implicarii concrete pentru respectarea dispozitiilor L nr 196/2018 respectiv accesul tuturor proprietarilor la partea comuna de condominiu-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Presedintele de asociatie detine obligatia sa raspunda in termen de 10 zile
Teoretic daca la nivelul asociatieid e proprietari va confruntati cu reticenta refuza de implicare din partea reprezentantilor asociatieid e proprietari aveti dreptul legal sa va adresati iesaloanelor superioare=serviciul specializat din primarie
Acesta este raspunsul intemeiat pe dispozitiile in vigoare
Raportat la situatia actuala cand guvernantii au impus ordonanate peste ordonante,este greu de crezut sa gasiti interes la inspectorii din primarie iar in instanta...solutionarea este de durata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uscatoria de la bloc mihaela_alexandra_26 mihaela_alexandra_26 Buna ziua! Am si eu o întrebare referitoare la folosirea uscătoriei. In apartamentul in care locuiesc nu am balcon, nici posibilitatea de a face unul (stau ... (vezi toată discuția)
Coloana comuna de scurgere desfiintata - viciu ascuns? Chodis Chodis In mai 2021 am cumparat un apartament cu 2 camere aflat la et. 10/10 in Timisoara. Scopul acestei achizitii este inchirierea apartamentului. Am inceput ... (vezi toată discuția)
Buna ziua!locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje, iar uscatoria de ... FOSYPRIL FOSYPRIL Buna ziua!locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje, iar uscatoria de rufe este la etajul 4.Acum 10 ani cand m-am mutat aici in scara uscatoria a fost in ultimul hal.Eu ... (vezi toată discuția)