Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordare indemnizatiei de șomaj după încetarea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordare indemnizatiei de șomaj după încetarea indemnizatiei de creștere copil

Bună seara,
As dori sa va întreb care sunt pașii pentru acordarea indemnizatiei de șomaj după încetarea indemnizatiei de creștere copil în situația în care firma la care îmi desfășuram activitatea se află în suspendare
Vă mulțumesc.
Pentru a beneficia în mod legal de concediul și indemnizația de creștere a copilului, părintele interesat trebuie să depună o cerere, conform OUG nr. 111/2010, însoțită de următoarele documente (nu sunt necesare copii legalizate):
- copia actului de identitate al solicitantului şi a certificatului de naştere al copilului pentru care se solicită dreptul ori, după caz, de livretul de familie, certificate pentru conformitate cu originalul de către persoana care primeşte documentele;
- actele doveditoare privind calitatea solicitantului şi relaţia acestuia cu copilul/copiii pentru care solicită dreptul, după caz;
- actele doveditoare care să ateste veniturile obţinute în ultimele 12 luni înainte de data naşterii copilului;
- dovada eliberată de angajator sau organele competente privind veniturile realizate;
- dovada privind suspendarea activităţii pentru perioada în care se solicită concediul pentru creşterea copilului;
- orice alte documente care să ateste îndeplinirea condiţiilor de eligibilitate.

Cererea pentru acordarea indemnizației și documentele din care rezultă îndeplinirea condițiilor legale de acordare a acestora se depun la primăria comunei, orașului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului București pe raza căreia solicitantul își are domiciliul sau reședința.
Bună ziua, întrebarea mea se referea la indemnizatia de șomaj acordata după încetarea perioadei de CCC.
Mulțumesc!