Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Indemnizatie crestere copil prelungită in timpul ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Indemnizatie crestere copil prelungită in timpul stării de urgenta?

Am auzit de la cineva ca daca încetează concediul de crestere a copilului dar suntem in stare de urgenta datorită epidemiei de coronavirus se prelungeste concediul de crestere a copilului. Este adevarat?

Potrivit OUG nr. 32/2020, cei care beneficiau de indemnizație pentru creșterea copilului atunci când președintele a decretat stare de urgență în țara noastră vor beneficia de acest drept pe toată perioada în care se aplică măsura stării de urgență, chiar dacă cel mic a împlinit vârsta de doi ani sau chiar trei, în cazul copiilor cu handicap.

Art. VI.
(4) Pentru persoanele beneficiare ale indemnizației pentru creșterea copiilor prevăzute de art. 2 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare, care se află în plata indemnizației pentru creșterea copilului la data instituirii stării de urgență, plata acestei indemnizații se asigură pe toată durata instituirii stării de urgență și în situația în care copilul a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap sau urmează să împlinească vârsta prevăzută de lege, în această perioadă.

www.avocatnet.ro/articol_542...