Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj tehnic

Buna ziua,

Am si eu o intrebare:dupa perioada de somaj tehnic,firma poate sa iti rezilieze contractul?
Angajatorul poate decide concedierea salariatilor dupa perioada de somaj tehnic.
Cornel Vasile, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~
Somajul tehnic nu presupune indeplinirea unor cerinte de catre salariat ,ci de catre angajator.

Incetarea c.i.m. pe durata perioadei de proba la initiativa angajatorului va da posibilitatea sa beneficiati de somaj in baza Legii 76/20002.