avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj tehnic

Buna ziua,

Am si eu o intrebare:dupa perioada de somaj tehnic,firma poate sa iti rezilieze contractul?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:05, 3 Aprilie 2020
Angajatorul poate decide concedierea salariatilor dupa perioada de somaj tehnic.
Ultima modificare: Joi, 2 Aprilie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~
Somajul tehnic nu presupune indeplinirea unor cerinte de catre salariat ,ci de catre angajator.

Incetarea c.i.m. pe durata perioadei de proba la initiativa angajatorului va da posibilitatea sa beneficiati de somaj in baza Legii 76/20002.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare contract de munca Manastas23 Manastas23 Buna ziua, Aveam contract semnat in urma cu 2 săptămâni, iar astăzi am fost contactata pentru a mi spune ca acel contract va fi anulat, din cauza ... (vezi toată discuția)
Perioada de proba justinsanero justinsanero Buna ziua, Momentan sunt in perioada de proba, iar angajatorul a aprobat concediul de odihna. In perioada de CO a stabilit mai multe sedinte online despre ... (vezi toată discuția)
Incetarea contractului de munca/demisie in perioada de proba consumator_IT consumator_IT Buna seara, M-am angajat de aproape o luna (fara 8 zile), deci sunt inca in perioada de proba de 90 de zile. Din pacate, postul nu corespunde deloc ... (vezi toată discuția)