avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Lege 19 2020 vs somaj tehnic
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Lege 19 2020 vs somaj tehnic

Buna ziua.De pe data de 18 martie beneficiez de legea 19 pt libere parinti,iar astazi m-au
chemat la firma unde lucrez sa semnez actele pt somaj tehnic de pe 4 .04 -16 .04 deoarece au inchis activitatea temporar.Este ok? Daca dupa data de 16 04 firma isi reia activitatea,eu pot beneficia in continuare de legea 19 depunand iarasi declaratiile necesare?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:23, 3 Aprilie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este corect cum s-a procedat ... da, dupa data de 16 04 daca firma isi reia activitatea, puteti beneficia in continuare de legea 19 depunand iarasi declaratiile necesare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere în continuare ? lupulescuvictor lupulescuvictor Buna ziua. De pe data de 18 martie până pe 16 aprilie sunt in zile libere pentru copil (suspendare cursuri) 75%. După care inca doar 4 zile șomaj tehnic. ... (vezi toată discuția)
Concediu medical cand colegii sunt in somaj tehnic gabrielle_24 gabrielle_24 Buna ziua, In prezent ma aflu in zilele libere platite pt scoala inchisa pana pe data 6 aprilie, deoarece in timpul vacantei nu este valabilă legea ... (vezi toată discuția)
Are dreptul angajatorul sa imi inchida contractul de munca in peroada de pandemie? M@M@ M@M@ Are dreptul angajatorul sa ma de a afara si sa imi incheeie contractul acum in situata de urgenta? Pt ca asta a facut! Am contractul din 02.01.2020,si a spus ... (vezi toată discuția)