Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducerea programului de lucru vs somajul tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducerea programului de lucru vs somajul tehnic

Firma mea inca mai are de lucru, cca 50%. Au disparut contractele noi, dar mai lucram la contractele in derulare, pe care nu vreau sa le pierd.
Cum pot sa chem oamenii la lucru pe timp redus si salariu diminuat, cand statul le da 75% sa stea acasa, nefacand nimic?
Poate are cineva o cale sa puna problema "mai sus"!!
Ne gandim numai la cei care interup activitatea, dar la cei care vor sa o continue, cat de cat, nu!
gabrielaion, utilizator
Decizia este in sarcina angajatorului pe cine trimite sau nu in somaj tehnic.

Pe durata reducerii si/sau a intreruperii temporare a activitatii, salariatii se vor afla la dispozitia angajatorului, acesta avand oricand posibilitatea sa dispuna reinceperea activitatii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Eu vreau sa reduc activitatea, cu salarii platite 50%, salariatii vor sa stea in somaj tehnic platiti de catre stat cu 75%. Unde este corectitudinea?
Angajatorul decide calea de urmat ,nu salariatii.