avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducerea programului de lucru vs somajul tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducerea programului de lucru vs somajul tehnic

Firma mea inca mai are de lucru, cca 50%. Au disparut contractele noi, dar mai lucram la contractele in derulare, pe care nu vreau sa le pierd.
Cum pot sa chem oamenii la lucru pe timp redus si salariu diminuat, cand statul le da 75% sa stea acasa, nefacand nimic?
Poate are cineva o cale sa puna problema "mai sus"!!
Ne gandim numai la cei care interup activitatea, dar la cei care vor sa o continue, cat de cat, nu!
Ultima modificare: Luni, 6 Aprilie 2020
gabrielaion, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:09, 6 Aprilie 2020
Decizia este in sarcina angajatorului pe cine trimite sau nu in somaj tehnic.

Pe durata reducerii si/sau a intreruperii temporare a activitatii, salariatii se vor afla la dispozitia angajatorului, acesta avand oricand posibilitatea sa dispuna reinceperea activitatii.
Ultima modificare: Luni, 6 Aprilie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Eu vreau sa reduc activitatea, cu salarii platite 50%, salariatii vor sa stea in somaj tehnic platiti de catre stat cu 75%. Unde este corectitudinea?
Angajatorul decide calea de urmat ,nu salariatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Șomajul tehnic Mihaita1967 Mihaita1967 Pe perioada șomajului tehnic, vechimea în muncă rămâne activa, în sensul că perioada de somaj tehnic este considerată ca vechimea în muncă? (vezi toată discuția)
Somaj tehnic padicam padicam Buna ziua, Ma poate informa cineva cum e cu somajul tehnic? Putem da in somaj tehnic parte din angajatii firmei? Angajatul trebuie sa aiba o anumita vechime ... (vezi toată discuția)
Cfs sau intrerupere activitate cu 75% 22.08.2009 22.08.2009 Buna ziua Am si eu urmatoarea problema: Societatea la care lucrez doreste sa trimita salariatii in CFS fara a fii platiti in nici un fel pe motiv ca ... (vezi toată discuția)