Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... concediul de risc maternal în contextul Covid 19
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

concediul de risc maternal în contextul Covid 19

Bună ziua!Sunt însărcinată în 23 de săptămâni și mi-am anunțat angajatorul în scris.In urma înștiințării am fost contactata de către medicul unității și medicul de la medicina muncii ca mi-au emis concediu de risc maternal în contextul răspândirii virusului Covid 19 începând cu data de 01.04 pana pe 30.04.Mentionez ca nu am solicititat concediu de risc maternal,am fost pusa în fata faptului împlinit.In contextul situației actuale,cei de la medicina muncii îmi pot elibera fără solicitarea mea acest concediu?Va mulțumesc
Cocediul de risc maternal se emite in functie de riscurile profesionale existente la locul de munca, riscuri care pot influenta starea de sanatate a fatului si a mamei.
In aceasta perioada, in firma dvs. posibil sa fi fost identificat riscul de raspandire virus Covid 19 ca risc profesional (in functie de domeniul de activitate al firmei - cel mai probabil, lucrati cu public).