Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Meditator inregistat la ONRC
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Meditator inregistat la ONRC

Bună ziua! Sunt meditator, ofer cursuri de engleză copiilor si sunt înregistrată la ANAF. Mai este nevoie să mă înregistrez si la ONRC? Este această activitate considerată liberală și una dintre cele care nu au nevoie de înregistrare la ONRC? Mulțumesc!
"Prestarea serviciilor de către meditatori este încadrată, din punct de vedere fiscal, în categoria activităţilor independente, iar persoanele fizice care desfăşoară aceste activităţi au obligaţia autorizării", potrivit ANAF. Veniturile din meditații sunt încadrate la categoria veniturile obținute din activități independente, potrivit Codului fiscal.

Solutia practica este înființarea unei persoane fizice autorizate (PFA). Pentru aceasta, profesorul meditator trebuie să se înregistreze și să se autorizeze la Oficiul Național pentru Registrul Comerțului. De la 1 februarie 2017, taxele percepute de Registru pentru înființarea acestor entități au fost eliminate, așadar înregistrarea este gratuită.

Mai multe informatii, aici: www.avocatnet.ro/articol_449...

Informatii actuale despre impozitarea PFA in 2020: www.avocatnet.ro/articol_534...
Calculator impozit: [ link extern ]

Informatii privind casa de marcat: [ link extern ] /

Informatii despre infiintarea PFA la Registrul Comertului: [ link extern ]
Luisa Mitroi legalista.ro, Consilier juridic