Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... DU pentru venituri din \"alte surse\"
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

DU pentru venituri din "alte surse"

Buna!
Pentru venituri obtinute in 2019 care se incadreaza la "alte surse", care se incadreaza sub plafonul de 12 salarii, se datoreaza si CASS (10%) pe langa impozitul pe venit de 10%? CAS nu se datoreaza oricum pentru acest tip de venit, indiferent de plafon, nu?
Multumesc!
xman_ghio, utilizator
Pentru venituri obtinute in 2019 care se incadreaza la "alte surse" sub plafonul de 12 salarii, nu se datoreaza CASS. Puteti totusi opta prin completarea declaratiei unice, sa-l platiti pentru sase luni din 2020 si veti fi asigurat la sanatate intreg anul 2020, doar daca dorii.
CAS nu se datoreaza oricum pentru acest tip de venit, indiferent de plafon.
Dar pentru veniturile din alte surse se datoreaza impozit pe venit, nu?
Multumesc!