avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

intreprindere individuala

buna ziua.am si eu o intrebare. la o intreprindere individuala se face receptia marfii dupa factura sau doar registrul de incasari si plati?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 01:36, 16 Decembrie 2009
Intocmiti NIR si bon de consum ( daca e cazul BC )
deci trebuie nota de receptie , da? si bon de consum pt ce?? BC ce inseamna?
Am prescurtat BC = bon consum ( daca e cazul ) , daca da-ti in consum ceea ce ati receptionat in NIR.
Daca aveti magazin alimentar = Nir pt marfa vanduta clientilor
Daca aveti intreprindere individuala si cumparati bunuri pe care le utilizati in activ de productie = Nir si bon consum
nu se intocmeste NIR decat pt.bunuri cumparate in scopul de a fi revandute sau in cazul in care se constata diferente intre documentele de achizitie si receptie, parerea mea...

Alte discuții în legătură

Combustibil luciapap luciapap Buna ziua,bonul de benzina se inreg in ct 3022 sau direct in ct de chel 6022? Unii sustin ca trebuie sa il trecem in 3022 si apoi pe 6022, altii direct pe ... (vezi toată discuția)
Registrul inventar costicul costicul Am tot citit pe forum insa parerile sunt impartite. Pentru o Intreprindere individuala explicati-mi ca unui incepator,va rog. 1.ce se trece in registrul ... (vezi toată discuția)
Fisa post responsabil mijl fixe si ob inv biga67 biga67 va rog ajutati-ma cu o fisa de post ptr cineva care se ocupa de monitorizare mijl fixe si ob de inventar,eventual cine ar trebui sa se ocupe si ce pregatire ... (vezi toată discuția)