Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

intreprindere individuala

buna ziua.am si eu o intrebare. la o intreprindere individuala se face receptia marfii dupa factura sau doar registrul de incasari si plati?
Intocmiti NIR si bon de consum ( daca e cazul BC )
deci trebuie nota de receptie , da? si bon de consum pt ce?? BC ce inseamna?
Am prescurtat BC = bon consum ( daca e cazul ) , daca da-ti in consum ceea ce ati receptionat in NIR.
Daca aveti magazin alimentar = Nir pt marfa vanduta clientilor
Daca aveti intreprindere individuala si cumparati bunuri pe care le utilizati in activ de productie = Nir si bon consum
nu se intocmeste NIR decat pt.bunuri cumparate in scopul de a fi revandute sau in cazul in care se constata diferente intre documentele de achizitie si receptie, parerea mea...