Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Buna ziua. Dascalu Veronica, ma numesc si am urm. nelamurire: la data de 08.04.2018, s-a nascut minora Anisia Ioana, ocazie cu care am beneficiat de indemnizatie pt cresterea copilului. In data de 19.03.2020 am primit prin posta o decizie a A.J.P.I.S. PRAHOVA, prin care mi se suspenda plata indemnizatiei de crestere a copilului, invocandu-se art. 11 din OUG 111/2010, intucat tatal minorei mentionate, nu a solicitat acea luna de concediu pentru cresterea copilului la care avea dreptul. Intrebare: ce sanse am in situatia efectuarii unei contestatii? Ma puteti ajuta cu un model de contestatie? Multumesc anticipat
Tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia CCC?