Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungire somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungire somaj tehnic

Buna ziua.Sunt in somaj tehnic din 06.04 pana la 16.04 si am fost anuntata ca firma isi incepe activitatea in 14 .05, am intrebat daca trebuie sa merg pe 21.04 la firma sa semnez alt act aditional cu prelungirea somajului tehnic si mi s-a zis ca nu.Este in regula ?Caci daca nu semnez nimic,normal ar fi sa fiu prezenta la munca pe 21. Sau e vreo strategie a firmei pt a putea face concedieri? Multumesc
Nu este nevoie de act aditional, ci doar de o decizie a angajatorului.

Puteti solicita in scris angajatorului sa va comunice un exemplar de pe acea decizie. In caz contrar, sesizati ITM-ul.
Multumesc frumos!E posibil sa primesc decizia de prelungire a somajului tehnic in momentul cand reincep munca sau trebuie neaparat semnata de mine in data de prelungire?
Decizia este a angajatorului, dar acesta trebuie sa aiba dovada comunicarii: semnatura pe decizie, un email, scrisoare cu confirmare de primire etc.
Puteti s-o primiti oricand , depinde de termenul de comunicare a acesteia.