Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Șomajul tehnic.
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Șomajul tehnic.

Bună ziua!
Am și eu o nelãmurire, am încercat să ma documentez din legislația ce reglementează model de acordare a șomajului tehnic, OUG 32/2020 și legea 53 /2003 însă nu am găsit ce ma interesează decât in legea 76/2002
Art. 34. – (1) Somerii prevazuti la art. 17 alin. (1) beneficiaza de indemnizatie de somaj daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii;
Acum revenind la întrebarea mea. Angajatorul mi a spus că nu ma poate baga în șomaj tehnic deoarece nu am 12 luni de cotizație în ultimele 24. Angajatorul a procedat corect? Este aceiași legislație si pentru șomajul tehnic? Vă mulțumesc.
Musat Paul, utilizator
Somajul tehnic este diferit de somajul acordat in baza Legii 76/2002.

Trimiterea salariatilor in "somaj tehnic" nu este conditionata de o anumita vechime in munca a acestora.

Vă mulțumesc pentru răspuns!