Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociatie familiala?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociatie familiala?

Cum se infiinteaza o asociatie familala,care sunt actele necesare, conditii. Multumesc!
Va duceti la primaria in a carei raza teritoriala aveti domiciliul sau resedinta, ori, dupa caz, in raza teritoriala a primariei unde veti presta activitatea respectiva si depuneti o documentatie ( cerere tip, rezervarea denumirii de la oficiul registrului comertului, certificatul de cazier fiscal, copii de pe actul de identitate, certificat medical, s.a). In termen de 10 zile lucratoare de la data inregistrarii cererii de autorizare , primaria va elibera autorizatia si copia certificata a acesteia. Veti plati taxele de eliberare a autorizatiei iar prin grija primariei veti fi inregistrata la oficiul registrului comertului si organul fiscal competent.
Actele normative care reglementeaza materia sunt : Legea 300 din 28 iunie 2004 privind autorizarea persoanelor fizice şi a asociaţiilor familiale care desfăşoară activităţi economice în mod independent si HOT. nr. 1766 din 21 octombrie 2004
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 300/2004 privind autorizarea persoanelor fizice şi a asociaţiilor familiale care desfăşoară activităţi economice în mod independent.
Mai multe informatii puteti cere la primaria competenta.