Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum aduc dovada ca bunicul meu si-a schimbat numele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum aduc dovada ca bunicul meu si-a schimbat numele dupa razboi?

#-oSint mostenitoare impreuna cu mama si fratele meu a averii bunicului meu.Noua ni se cere pentru dobindirea unor acte dint-o arhiva un act doveditor din care sa reiese ca bunicul este persoana cu numele respectiv.Tin sa precizez bunicul a murit si in scurt timp tata, taxa de mostenire fiind impreuna facuta fara probleme.Acum vrem sa n-i se restituie acea padure cuvenita veteranilor de razboi, dar bunicul figurind in actele de atunci cu alt nume trebuie adusa dovada ca atare.=D>va multumesc
Incercati cu niste declaratii de notorietate, date la notar,de persoane avand aceeasi varsat, sau macar apropiata de cea a bunicului, ca il cunosteau pe bunic si sub numele de X.
Am avut o situaie asemanatoare, numai ca nu avea certificat de nastere si in acte aparea cu un alt nume, la fel, notariat, declarartie data de o persoana apropriata defunctului, apropiata in sensul ca il cunoastea de foarte mult timp, declaratie pe propria raspundere, mai ales daca nu exista un litigiu cu privire la mostenire, si va merge,
Succes!!!