Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare licente software in Romania si in UE.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare licente software in Romania si in UE.

II existent cu CAEN 9313 doreste sa vanda pe teritorul Romaniei cat si in spatiul UE, licente software. Mentionez ca II este neplatitor de tva si impozitul este calculat la norma de venit.
Observatii si intrebari :
- furnizor principal din UK ( nu stiu daca se mai pot considera achizitie intracomunitara)
- trebuie sa obtin tva intracomunitar?
- facturile de vanzare trebuie sa aiba tva ?
- devin platitor de tva si impozitul va fi pe profit?
- pot sa adaug un caen la activitatea pricipala si anume 4741 - vanzare cu amanuntul a software-ului de utilizare generala inclusiv jocuri video?
- pot sa functionez paralele in ambele sectoare definite de caen ?
- incasarile se vor face prin op sau paypal.
- nu detin casa de marcat
- aceasta operatiune va fi considerata vanzare de bunuri sau prestare de serviciu ? Achizitia acestora presupune transmiterea unor chei de activare, nu vor fi retransmise pe suport fizic.
- inregistrarea achizitiei in contabilitate se va face pe 371?

Va multumesc mult pentru ajutor !
madalinastef, utilizator