Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cod CAEN pentru comercializare case de marcat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cod CAEN pentru comercializare case de marcat

Buna ziua!
As vrea sa comercializezi case de marcat fiscale.
Cu codul CAEN 4741 pot sa desfasor aceasta activitate?
Va multumesc!
Parerea mea este ca mai degraba s-ar potrivi 4778:

4741 Comerţ cu amănuntul al calculatoarelor, unităţilor periferice şi software-ului in magazine specializate
Această clasă include:
-vânzarea cu amănuntul a calculatoarelor
-vânzarea cu amănuntul a echipamentelor periferice pentru calculatoare
-vânzarea cu amănuntul a consolelor pentru jocuri video
-vânzarea cu amănuntul a software-ului de utilizare generală, inclusiv al jocurilor video

4778 Comerţ cu amănuntul al altor bunuri noi, în magazine specializate
Această clasă include:
-vânzarea cu amănuntul a echipamentelor fotografice, optice şi de precizie
-activitatea opticienilor
-vânzarea cu amănuntul a suvenirurilor, articolelor de artizanat şi religioase
-activităţile galeriilor de artă
-vânzarea cu amănuntul a combustibililor, gazului îmbuteliat, cărbunilor şi lemnelor pentru uzul în gospodărie
-vânzarea cu amănuntul a armelor şi muniţiilor
-vânzarea cu amănuntul a timbrelor şi monedelor
-serviciilor de comerţ cu amănuntul ale galeriilor comerciale de artă
-vânzarea cu amănuntul a produselor nealimentare, n.c.a.

Dar trebuie sa aveti in vedere si:

4666 Comerţ cu ridicata al altor maşini şi echipamente de birou
Această clasă include:
-comerţul cu ridicata al maşinilor şi echipamentelor de birou, cu excepţia calculatoarelor şi echipamentelor periferice ale calculatoarelor

Va multumesc pentru raspuns!
As vrea sa desfasor aceasta activitate ca SRL-D. Si din cate am citit codul CAEN 4778 este exclus din lista.
Deacea sunt in dilema.:(