avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... PV cu doua sanctiuni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

PV cu doua sanctiuni

Buna ziua!
Pe PV intocmit de un agent rutier sunt doua contraventii. Una cu avertisment si una cu amenda si permis suspendat.
Cum formulez contestatia doar pentru a 2a contraventie? Ma intereseaza anularea acesteia.
Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 4 Mai 2020
Tonyde, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 15:27, 4 Mai 2020
Ar trebui sa contractati servicii avocatiale
macar pentru redactarea plangerii contraventionale daca nu va permite reprezentarea.
In ipoteza in care nu va permiteti nici plata onorariului pentru reprezentare, formulati dvs plangerea contraventionala, invocand motive de nelegalitate si/sau netemeinicie ale P.V.
Multumesc de raspuns!
De fapt as fi vrut sa stiu daca se poate cere anularea pv pt netemeinicia uneia din sanctiuni sau se poate cere anularea doar a uneia dintre sanctiuni.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cereti in plingerea contraventionala anularea in parte a PV de contraventie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amendă contravențională Luc7 Luc7 Bună ziua, se poate anula/prescrie o amendă contravențională? În ce condiții și după cât timp? Cu mulțumiri anticipate! (vezi toată discuția)
Contestatie proces verbal incarat necoresponzator viaiacob viaiacob Buna ziua, Recent am primit un proces verbal de contraventie in care am fost sanctionat cu 6 puncte de amenda si 4 de penalizare, pentru utilizarea ... (vezi toată discuția)
Radar in zona 50 dar defapt 70 ku990 ku990 Mi s.a intocmit proces verbal de contraventie pentru depasirea vitezei cu +66km/h mai exact 116km/h in zona de 50km/h. Asta scrie in pv . Realitatea face ca ... (vezi toată discuția)