Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier

Am fost implicat într-un accident auto cu avarii.Mentionez ca am Casco.In procesul verbal de constatare de la poliție rezulta ca am si eu o parte de vina.Nu am primit asigurarea RCA de la conducătorul care ma acroșat dar nici eu nu Iam dat asigurarea fiind culpa comuna.Vreau sa stiu daca pot avea surprize la reparația prin Casco,daca cei de la Casco pot merge prin regres la firma care a întocmit Polita RCA si daca pe mine ma poate afecta.In contractul de Casco la acoperire de daune este bifat si secțiunea cu regres RCA.Multumesc!
Agenții depoliție aplicând legea ”efortului minim” stabilesc culpă comună pentru ca să împace ”și capra și varza”. . am întâlnit multe cazuri care au fosrt declarate culpă comună, dar la o analiză amănunțită a modului de producere a accidentului a rezulta culpa exclusivă a unuia dintre condycătorii auto.
Solicitați în scris prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire ca într-un termen rezonabil (maxim 10 zile) să vă transmită copie după polița de asigurare RCA. Puneți-i în vedere că în caz contrar vă veți adresa instanței de judecată..
Concomitent este bine să luați legătura cu un expert tehnic judiciar auto pentru a stabili modul real de producere a accidentului
Succes!
ing, Ioan Ciobanu