Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Infectie cu COVID in contex SSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Infectie cu COVID in contex SSM

Buna,
Cum se trateaza dpdv SSM un caz de COVID la locul de munca? Trebuie cercetat si depus dosar la ITM?
Buna ziua,
Cel mai bine este sa anuntati DSP si ITM si va indruma dumnealor ce aveti de facut mai departe.
Pentru covid se emit certificate medicale cu cod de boala, nu de boala profesionala. Conform prevederilor actuale nu se raporteaza evenimentul si nu se cerceteaza de catre angajator.
Obligatia de cercetare/ ancheta epidemiologica revine DJSP.
Da, doar DSP are competenta de cercetare a cazului epidemiologic.
In caz de covid, cercetarea epidemiologica efectuata de DJSP nu este similara cu cercetarea cauzelor (de regula tehnologice) care au dus la inregistrarea unei boli profesionale.
Bineinteles, COVID 19 nu este boala profesionala.

Insa, nerespectarea masurilor sanitare atrage raspunderea juridica a persoanei juridice si a conducerii acesteia in functie de forma de vinovatie.