Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cumparare motor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cumparare motor

Buna ziua. Vrem sa cumparam un motor de masina, insa aceasta e sub sechestru. Nu a fost luata inca de la proprietar...putem trece RAR ok , cu acel motor?
Atat timp cat bunul mobil face obiectul masurii asiguratorii a sechestrului,pana la finalizarea cauzei nu se poate face transferul dreptului de proprietate
Daca masina se afla sub sechestru,proprietarul pana la solutionare,nu mai are dreptul legal sa dispuna de bunul supus masurii asiguratorii

Buna. Masina inca este la proprietar, am inteles ca de aprox.1an i-a venit plic acasa cu sechestrul insa masina inca e la el. Noi vrem doar motorul si dorim sa stim daca va afecta ceva la RAR...masina nu mai are asigurare din ianuarie 2019