avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cumparare motor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cumparare motor

Buna ziua. Vrem sa cumparam un motor de masina, insa aceasta e sub sechestru. Nu a fost luata inca de la proprietar...putem trece RAR ok , cu acel motor?
Cel mai recent răspuns: elizaelena1994 , utilizator 20:15, 11 Mai 2020
Atat timp cat bunul mobil face obiectul masurii asiguratorii a sechestrului,pana la finalizarea cauzei nu se poate face transferul dreptului de proprietate
Daca masina se afla sub sechestru,proprietarul pana la solutionare,nu mai are dreptul legal sa dispuna de bunul supus masurii asiguratorii

Buna. Masina inca este la proprietar, am inteles ca de aprox.1an i-a venit plic acasa cu sechestrul insa masina inca e la el. Noi vrem doar motorul si dorim sa stim daca va afecta ceva la RAR...masina nu mai are asigurare din ianuarie 2019
Buna. Masina inca este la proprietar, am inteles ca de aprox.1an i-a venit plic acasa cu sechestrul insa masina inca e la el. Noi vrem doar motorul si dorim sa stim daca va afecta ceva la RAR...masina nu mai are asigurare din ianuarie 2019

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare auto viorel00 viorel00 Buna dimineata, ma numesc Turcan Viorel si in noiembrie 2019 am achizitionat un autoturism marca vw Golf 3 si mentionez ca am fost sa il nmatriculez pe numele ... (vezi toată discuția)
Achizitie masina pusa sub sechestru fantomescu fantomescu Buna seara..am cumparat o masina pe data de 18.08 ..contractu de vanzare cumparare a fost facut pe 18.08 masina am scos`o de la financiar pe 18.08 si trecuta ... (vezi toată discuția)
Sechestru auto aduutzu19 aduutzu19 am un dosar pentru tigari de contrabanda masina sechestrata nu a fost implicata am primit o amenda de la garda financiara de 12000 lei privind acciza as dori ... (vezi toată discuția)